ČOI varuje: Šmejdí kšefty s »amulety proti covidu«! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pondělí 8. srpna 2022

Svátek slaví Soběslav, zítra Roman

ČOI varuje: Šmejdí kšefty s »amulety proti covidu«!

Fotografie
Fotografie (internal)

Na dodávky účinných a bezpečných vakcín proti covidu Česko stále čeká. To ale nebrání různým podnikavcům nabízet vlastní zázračnou »medícínu«. Ti se svými pochybnými a předraženými výrobky zkouší rýžovat ze strachu z nákazy.

Už během první vlny pandemie se vyrojila na internetu řada e-shopů nabízejících tehdy velmi nedostatkové, a tudíž žádané roušky a respirátory. Jenže většinou šlo jen o různé zprostředkovatele.

Pochybné e-shopy
„Jejich webové stránky se tváří jako klasický e-shop, přesto tvrdí, že spotřebitel uzavírá smlouvu s třetím subjektem, nejčastěji prodejcem z Číny. Případné problémy odmítají v rozporu se zákonem řešit,“ vysvětluje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest. S druhou vlnou jsou pochybné e-shopy znovu na scéně.

6593493:gallery:true:true

Lampa za 50 tisíc?
Teď nabízejí například lampy za nehorázné částky, které by měly likvidovat nejen viry, ale podle výrobce také »škodlivá 5G záření« či jiné »negativní vlivy«. Koupit se dají za 7 tisíc korun, klidně však i za padesát! A funkčnost? Nanejvýš pochybná. „Spotřebitelé se nás u uvedených výrobků dotazují, zda skutečně fungují, a u těchto lamp dokonce i na to, zda jsme výrobek netestovali a zda je opravdu ochrání i před 5G zářením. Zde musí naši poradci pečlivě vysvětlovat, že 5G záření škodlivé není a že účinky tohoto přístroje je před zářením a viry ochránit nemohou,“ dodala Hekšová.

6593494:gallery:true:true

Levný generátor
Za »pouhých« 13 tisíc pak lze na internetu pořídit frekvenční generátor určený pro rychlou likvidaci plísní, bakterií a parazitů a virů, včetně koronaviru. Na stránce se dokonce uvádí, jakou frekvenci byste měli naladit, abyste se covidu zbavili. Ani zde se podle dTestu účinnost generátoru neprokázala a jejich koupě jsou jen vyhozené peníze.

Co s tím? Pomůže jen zdravý rozum
Česká obchodní inspekce (ČOI) je na prodejce krátká. „Nemáme žádný zákonný nástroj, jak webové stránky zablokovat, můžeme na ně však upozornit v rámci svého seznamu rizikových stránek,“ vysvětlil pro Aha! Jiří Fröhlich, tiskový mluvčí ČOI. Seznam je na webu rizikove.cz. Spotřebitelské organizace pak apelují na lidi, a zejména na seniory, aby sledovali informace týkající se covidu z ověřených zdrojů. ČOI pak dále radí neotvírat dveře neznámým lidem, kteří budou vnucovat roušky, změnu dodavatele energie či jiné služby.

 

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.