Sněmovna odkývala prohloubení »sekery«: A zrušila daň z ...
Už třetí navýšení deficitu státního rozpočtu kvůli koronavirové krizi včera řešili poslanci. Schválili, že »sekera« bude půl bilionu! A také, že daň z nabytí nemovitosti bude brzy minulostí!
Čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti, kterou platí kupující, bude pravděpodobně zrušena. Poslanci ji včera drtivou většinou dali ve třetím čtení stopku. Navzdory šéfce státní kasy Aleně Schillerové (56, za ANO) prošel i pozměňovací návrh opozičního poslance Vojtěcha Munzara (43, ODS), aby se zachovala možnost odpočtů zaplacených úroků z úvěrů na bydlení od základu daně z příjmů. To chtěla Schillerová od roku 2022 zrušit. Munzarův návrh podpořili dva sociální demokraté a část komunistů. „Je to politická realita, se kterou musím žít,“ řekla po hlasování ministryně s tím, že »neposlušnost« oranžových poslanců bude mít prý dohru na koaliční radě. Lidé si ale budou moci odečíst od základu daně místo nynějších 300 tisíc korun pouze 150 tisíc. Pokud normu posvětí i Senát a podepíše prezident, bude novela platit zpětně. To znamená, že ti, kteří svůj vklad na katastr dokončili v prosinci 2019 nebo později, daň platit nebudou. Pokud už ji někdo uhradil, stát mu ji vrátí.
Volby do Senátu 2020: Kdy a jak Češi zvolí třetinu senátorů?
Rekordní schodek
Dolní komora včera také již potřetí v řadě prohloubila schodek státního rozpočtu. Původně schválený schodek 40 miliard se postupně zvýšil nejprve na 200 miliard, poté na 300 miliard a nyní má být 500 miliard korun. Podle exministra financí Miroslava Kalouska (59, TOP 09, na snímku) není číslo konečné. „Čerstvá predikce Evropské komise a naše čísla průmyslového propadu za květen říkají, že to bude větší propad,“ řekl včera pro CNN Prima News Kalousek. Vláda by podle něj měla začít škrtat výdaje.
Náhradní výživné ve hře
V úvodním kole podpořila Sněmovna v úterý možnost, aby za neplatiče alimentů poskytoval výživné na děti stát. Podle návrhu z pera ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (39, ČSSD) by úřady práce vyplácely nejvýše 3 tisíce korun, a to po dva roky. Stát by po neplatičích pohledávky vymáhal. Podmínkou by bylo, že rodič už začal peníze vymáhat po dlužníkovi v exekuci nebo u soudu. Návrh ale silně kritizuje opozice.
„Příště se na vás vys*rem?“ Schillerová o hlášce, angličtině i dopadu viru na peněženky Čechů.