Nouzový stav skončil: Tahle omezení platí dál! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 28. ledna 2022

Svátek slaví Otýlie, zítra Zdislava

Nouzový stav skončil: Tahle omezení platí dál!

Konec nouzového stavu v Česku: Začal 12. března a trval 66 dní, jeho start oznámili premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD)
Konec nouzového stavu v Česku: Začal 12. března a trval 66 dní, jeho start oznámili premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) (Blesk - Jan Neomillner, Karel Kopáč a ČTK / Šimánek Vít)

Celých 66 dní trval v Česku nouzový stav, který s půlnocí na dnešek skončil. Neznamená to ale, že s ním padla i všechna omezení, která byla kvůli epidemii koronaviru přijata. Některá s námi vydrží ještě týden, ale třeba roušky v uzavřených prostorech nesundáme ani poté.

Lidé se sice dnes probudili do svobodnějších poměrů, ve skutečnosti to ale zase tak moc nepocítili. Opatření proti šíření nákazy Covid-19, která byla vyhlášena podle krizového zákona, jen »spadla « pod zákon o ochraně veřejného zdraví. Opatření ministerstva zdravotnictví budou tak upravovat například nošení roušek na veřejných místech, regulovat provoz škol a omezovat provoz hromadných akcí, restaurací či ubytovacích služeb.

Zastupitelé a vězni

Změna ode dneška platí pro zastupitelstva, která se budou moci opět scházet v běžném režimu, tedy i za účasti veřejnosti. Budou ale muset samozřejmě dodržovat rozestupy a nosit roušky. Radovat se mohou také vězni, které nyní mohou navštívit jejich blízcí, a to po jednom. Rovněž si budou muset chránit dýchací cesty a musí podepsat prohlášení o bezinfekčnosti.

O cizincích později

Na nouzový stav byl vázán i vstup cizinců do Česka, i ten ale nyní je upraven jiným nařízením. Kontroly na hranicích budou zatím podle ministerstva vnitra platit do 13. června. Češi, občané EU nebo třetích zemí, kteří mají v ČR trvalý nebo přechodný pobyt nad 90 dnů, se ale musí při návratu prokázat negativním testem na koronavirus. Zrušení – ale i možné prodloužení – kontrol závisí na vývoji epidemiologické situace a na okolních státech. Podle epidemiologa Rastislava Maďara se problematice cestování a mezinárodního obchodu bude tým ministerstva zdravotnictví věnovat v druhé polovině května a v červnu.

„Vládní semafor“ i zahraniční opatření: Podívejte se, jak se v červnu změní cestování v Evropě>>>

Přečtěte si
mbmb
18. 5. 2020 • 18:11

testy ale na hlavu at si nechaji udelat nasi vladcove !! A ten maskarni ples s maskama znicil vse ,vic jak chripka -co delali celou dobu ,nic poradneho nevymysleli.Kdo si bude delat drahe testy pred dovolenou, jeste chybi celni prohlaseni a vyjezdni dolozka k tomu koloritu

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.