Koronavirus v Česku: Kdy sundáme roušky? A další aktuality!

Již téměř dva měsíce musíme na veřejnosti nosit roušky. Po tvrzení člena krizového štábu docenta Romana Šmuclera (50) to už vypadalo, že je s koncem nouzového stavu sundáme. O tom však rozhodne až ministerstvo zdravotnictví.
„Plošné nošení roušek skončí s nouzovým stavem! Udělal bych to dříve, ale je to zkrácení,“ uvedl včera na Twitteru Šmucler. Po reakci šéfa krizového štánu Jana Hamáčka (41, ČSSD), který takové rozhodnutí popřel, se opravil. „Není to oficiální, zatím se to procesuje, nemáme pravomoc o tom rozhodnout,“ řekl Aha! Šmucler s tím, že by nošení roušek zanechal například v uzavřených prostorech nebo MHD. Kdy roušky opravdu odložíme, tak zatím není jisté. „O tom bude jednat epidemiologická skupina pana docenta Maďara. Toto rozhodnutí není možné uspěchat,“ uvedl pak ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (33, za ANO).
COVID-19 DECIMUJE CHEBSKO
Koronavirová nákaza ochromila Chebsko! Největším ohniskem je místní nemocnice, kde onemocnělo 87 lidí. Jak se do zdravotnického zařízení infekce dostala, není jasné. Jisté je, že jen za úterý ohlásil špitál devět nově nakažených zdravotníků a tři pacienty. Pozitivní pacienti zůstanou v Chebu, ostatní budou převezeni do jiných zdravotnických zařízení. „V tuto chvíli není možné říct, co způsobilo rozšíření infekce. Moudřejší budeme, až skončí plošné testování zaměstnanců nemocnice a jejich rodinných příslušníků. Chceme počkat i na výsledky posouzení epidemiologa,“ uvedl Vladislav Podracký, mluvčí Karlovarské krajské nemocnice, pod kterou chebský špitál patří. Testování začalo včera a v první vlně se bude týkat zdravotníků. „Pokud se u některého z nich Covid-19 potvrdí, půjdou na testy i jejich rodiny,“ doplnil Podracký.
Víte, že...
...Městská nemocnice Ostrava musela včera zavřít oddělení geriatrie D s 28 lůžky? U 16 zaměstnanců se prokázalo onemocnění Covid-19, dalších pět je v karanténě. Nákaza se na oddělení potvrdila poté, co byl jeden z původně negativních pacientů před přeložením do LDN testován a byl pozitivní.
ČECHŮM CHYBÍ ECHŮM CHYBÍ PROTILÁTKY
Pouhých 107 lidí z 26 549 testovaných v Česku má protilátky proti Covid-19. To je předběžný výsledek studie kolektivní imunity v české populaci, jejíž předběžné závěry včera zveřejnili zdravotničtí statistici. Epidemiology tato skutečnost nepřekvapila. „Čekali jsme to. Onemocnění se bude v populaci dál šířit,“ konstatoval včera ministra zdravotnictví Adam Vojtěch (33, za ANO). Podle něj to znamená jediné: Česká republika zareagovala na šíření koronaviru velmi rychle, a díky tomu infekce prošla českou populací velmi mírně. „Důkazem je Litovelsko, kde počet nakažených nepřesáhl hodnotu 3 až 5 procent,“ dodal Vojtěch.
Bez příznaků
U 70 procent probíhá onemocnění s minimálními příznaky. „Každý se ptá, co ten výsledek bude znamenat pro rychlost rozvolňování opatření. Moc bych si přál, kdyby nic. Studie se dívá do minulosti a umožňuje nám pochopit chování infekce v budoucnu,“ konstatoval profesor Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Podle něj z výsledků nevyplývá, že se na další měsíce musíme zavřít doma a bát se vytrčit nos. „Nebojte se chodit do nemocnic, zanedbání nějakého onemocnění by se mohlo vymstít,“ doplnil statistik. Na druhou stranu bychom stále měli být obezřetní a dodržovat bezpečnostní opatření, zejména při kontaktu se staršími lidmi a těmi, co patří mezi ohrožené skupiny.
Ministr školství Plaga to rozetnul: Maturanti, aturanti, tohle jsou vaše dny D!
Maturanti a ti, kteří se na střední školy teprve hlásí, už vědí, kdy nastane den D. Termíny maturit i přijímacích zkoušek včera vyhlásil ministr školství Robert Plaga (41, ANO). Ty druhé budou delší než obvykle, protože školáci mají kvůli epidemii koronaviru ztížené podmínky pro přípravu.
Do škol se žáci 9. tříd dobrovolně navrátí 11. května a budou mít téměř měsíc na přípravu k přijímacím zkouškám na střední školy. Ty se u čtyřletých oborů uskuteční 8. června a o den později pak proběhnou na víceletých gymnáziích. Termín bude tentokrát jen jeden, a to kvůli epidemiologické situaci. Studenti budou mít k dispozici výuková videa pro jednotlivá témata a také minulé testy Cermatu i s řešením, aby si je mohli dostatečně procvičit.
Roušky odloží
Pokud jde o maturanty, kteří se do tříd mohou vrátit také 11. května, ti budou mít na přípravu ke zkoušce z dospělosti tři týdny. „Maturity odstartují 1. a 2. června společnými didaktickými testy z českého a cizího jazyka, dne 3. června bude následovat didaktický test z matematiky, školní profilová část zkoušky pak může následovat od 10. června,“ oznámil Plaga. Termín dalších částí maturit závisí na rozhodnutí škol. „Praktická část zkoušky a maturitní práce a jejich obhajoby se mohou konat před samotnými didaktickými testy, ale apeloval bych na to, aby se nekonaly hned po návratu žáků do škol, aby existoval dostatečný čas na přípravu,” uvedl Plaga. Podle něj nebudou muset mít maturanti roušky během písemné zkoušky a s dodržením rozestupů to bude možné i u ústní části.
Volby do Senátu 2020: Kdy a jak Češi zvolí třetinu senátorů?
Bez matiky a bez mobilů
Odpískali povinnou maturitu z matematiky! Sněmovna včera rozhodla, že od příštího roku zavedena nebude, a marná se ukázala i snaha některých poslanců pouze ji o dva roky odložit. Do Senátu tak míří vládní novela školského zákona, podle níž si studenti mohou vedle povinné češtiny vybrat mezi státní maturitou z matematiky nebo z cizího jazyka. Státní zkouška se omezí jen na didaktické testy, ústní i písemné maturity z jazyků se přesunou zpět do škol a Cermat bude muset po zkouškách zveřejnit zadání společné části a správné řešení. Sněmovnou také prošel návrh, aby školy mohly zakázat žákům používání mobilů a podobných elektronických zařízení.
Se staršími žáky se nepočítá
Školy jsou kvůli epidemii koronaviru zavřené od 11. března. V pondělí 20. dubna se v omezeném režimu pro aktivity nejvýše pěti lidí najednou otevřely vysoké školy pro studenty posledních ročníků. Od 11. května se mohou vrátit kromě deváťáků a studentů posledních ročníků středních škol individuálně také třeba žáci základních uměleckých škol. Pro mladší školáky se mají dveře základek otevřít 25. května. S návratem do července vláda příliš nepočítá u žáků druhých stupňů a středoškoláků nižších ročníků.
Sněmovna o podpoře podnikatelů, kultury i sportu: EET: Pro letošek zrušeno!
Odpůrci elektronické evidence tržeb mohou slavit. Poslanci posvětili odložení povinnosti EET do konce roku. Jednali ale také o pomoci kultuře a sportu, které tvrdě zasáhla opatření proti šíření koronaviru. Třetí a čtvrtá vlna EET měla od 1. května zasáhnout kadeřnice, opraváře a další řemeslníky, ale i advokáty či lékaře. Nejprve se tato povinnost kvůli epidemii odložila, nyní Sněmovna odhlasovala stopku až do Nového roku. Neuspěli přitom Piráti, kteří přišli s překvapivým návrhem odsunout ji ještě dál v čase.
Dárek Babišovi
Chtěli totiž, aby byla znovu spuštěna od 2. září 2054. „Bude to 100 let od narození Andreje Babiše. Prosím, dejme Andrejovi Babišovi tenhle narozeninový dárek, ať se EET spustí v den jeho 100. narozenin. To mi přijde adekvátní,“ přesvědčoval zákonodárce Mikuláš Ferjenčík (33, Piráti). Ministryně financí Alena Schillerová (56, za ANO) naopak systém obhajovala. „EET je ochrana těch poctivých a já jsem přesvědčena, že těch je absolutní drtivá většina, před těmi nepoctivými, kteří jim kazí tržby, kteří jim kazí poctivé konkurenční prostředí,“ prohlásila. Novelu zákona nyní musí ještě projednat Senát a podepsat prezident.
Miliarda na sport
Poslanci včera také kývli na to, aby pořadatelé zrušených kulturních událostí směli zákazníkům nabídnout poukázky na jiné akce. K penězům zpět by se tak mohli dostat až koncem října příštího roku. Souhlasili i s tím, aby Národní sportovní agentura mohla jako náhradu majitelům zavřených sportovišť poslat až miliardu korun. Poslanci také posvětili bonus 500 korun denně pro malé společnosti s ručením omezeným do dvou společníků a rodinné firmy, které epidemie ochromila.
Více úvěrů
Březnový výrazný nárůst nových úvěrů podle statistik České národní banky ovlivnily dopady koronaviru. Někteří dlužníci si ještě před možností odložení splátek individuálně vyjednali jejich změnu. Objem nových bankovních úvěrů v březnu dosáhl u českých nefinančních podniků 50,3 mld. Kč.
Klesl zisk
O 8,9 procenta v březnu meziročně klesly tržby obchodníků. V únoru o sedm procent rostly. Podle Českého statistického úřadu stojí za poklesem vládní opatření kvůli koronaviru. Prodeje rostly jen v nespecializovaných obchodech s potravinami, farmaceutickým a zdravotnickým zbožím a v e-shopech
Dvanáctky vanáctky na infekčním
Jen co vláda vyhlásila nouzový stav, nastoupila do přední linie. Studentka Adéla Kročová (19) z Dolního Němčí pomáhá v nedaleké nemocnici v Uherském Hradišti. Na zkoušky se připravuje mezi směnami.
„Zpočátku jsem byla vystrašená. Báli se o mě i rodiče. Rychle mě to ale přešlo. A i pacienti, dříve nervózní a vylekaní, se již chovají jinak. Jsou vstřícní,“ popsala studentka 1. ročníku oboru všeobecná sestra na zlínské univerzitě. Zařazena byla na »triáž«, do třídicího stanu u vstupu do nemocnice. „Ptali jsme se na onemocnění a posílali pacienty na patřičná oddělení. Teplotu jsme měřili termokamerou. To je velký pomocník,“ popsala Adéla.
Zažila i adrenalin
Kromě ve stanu pracovala vždy o víkendech sedm hodin i na parkovišti, kde přijíždějícím měřila teplotu a s dalšími je posílali na vstup přes »triáž«, nebo rovnou na patřičné oddělení. „Byl klid, a najednou křičeli rychle, rychle, jede porod. Museli jsme bleskurychle zvládnout změřit teplotu, udělat dezinfekci. Tam jsem zažila opravdu i adrenalin,“ přiblížila.
Nyní dvanáctky
Adélu nyní »převeleli« z venku dovnitř. Druhý den byla včera na infekčním oddělení následné péče. „Tady dělám už dvanáctky. Staráme se o pacienty, kteří mají za sebou jeden test na Covid-19 a ještě musí podstoupit dva. Je to náročnější, ale mě ta práce baví. Proto jsem si tu školu i vybrala,“ pokračovala.
Čekají ji zkoušky
Přes veškerou dřinu v nemocnici musí myslet i na školu a učení. Před sebou má totiž zkouškové období, čeká ji už za týden. „Chci tu ale pomáhat, dokud to bude potřeba. Na zkoušky se dokážu připravit ve volném čase mezi směnami,“ ujišťovala. „Zatím si užívám praxe a sbírám zkušenosti. Ve zdejší nemocnici se mi líbí moderní prostředí. Byla jsem tu na praxi už na střední škole,“ dodala s tím, že jednou by tam i ráda pracovala.
Covid-19 aktuálně
ČESKO: 7933 NAKAŽENÝCH, 262 MRTVÝCH A 4202 VYLÉČENÝCH
V době uzávěrky čtvrtečního Aha! bylo potvrzeno, že v Česku onemocnělo koronavirem 7933 lidí. V souvislosti s nákazou Covid-19 zemřelo 262 lidí. Vyléčených pacientů je 4202.
TLAČÍTKO SEMAFORŮ OBNOVÍ
Pěší v Praze budou muset opět zmáčknout na semaforu tlačítko pro chodce. Změna by měla být dokončena nejpozději zítra. Magistrát zrušil povinnost zmáčknout tlačítko kvůli pandemii nemoci Covid-19.
VEN CHODÍME VÍCE
Češi v dubnu začali výrazně více opouštět své domovy. Zatímco koncem března chodili ven o 25 až 30 % méně než před epidemií, minulý měsíc to bylo o deset procent více. Vyplývá to z dat Atlasu mobility, což je společný projekt operátora T-Mobile a VŠB –Technické univerzity Ostrava.
OTEVŘOU DALŠÍ PŘECHODY
Zejména takzvaným pendlerům, tedy lidem dojíždějícím za prací do zahraničí, se v Ústeckém kraji otevřou v pondělí další dva hraniční přechody. Jde o přechody v Hřensku a v Dolní Poustevně na Děčínsku. Celkem tak budou moci na cestě do zahraničí využít v kraji šest přechodů.