Nákaza v Česku: Chytrý fígl pro otevření obchodu | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 5. února 2023

Svátek slaví Dobromila, zítra Vanda

Nákaza v Česku: Chytrý fígl pro otevření obchodu

Postačí páska a rázem může mít provozovna ideální velikost, tak akorát vhodnou na otevření.
Postačí páska a rázem může mít provozovna ideální velikost, tak akorát vhodnou na otevření. (Foto scom, Profimedia.cz)

Možná že to řešení už mnohé velké obchodníky také napadlo. Českou schopnost improvizace jim ale posvětily samotné úřady. Pokud obchodníci zmenší prodejní plochu pod 200 metrů, mohou otevřít už v dubnu. A postačí jim k tomu úplně obyčejná páska.

Vládní »jízdní řád« počítá s tím, že provozovny s plochou do 1000 metrů, pokud nejsou součástí obchodních center o ploše nad 5 tisíc metrů, otevřou až 11. května. Od pondělí 27. dubna pak zelenou dostaly obchody do 200 metrů čtverečních, pokud nesídlí v nákupních centrech, s výjimkou prodejen, které mají samostatný vchod zvenku. Včera ale ministerstvo i těm rozlehlejším provozovnám poradilo, co dělat, pokud chtějí začít tržit ještě v dubnu.

Trhy už v pondělí
„Je umožněno prodejní plochu zmenšit na požadovanou velikost vytýčením (postačují např. ohraničovací – bezpečnostní pásky),“ uvedl rezort. Už od pondělí 20. dubna mohou začít farmáři prodávat své zboží na trzích, otevřít mohou také autobazary, a dokonce i psí salony. Kadeřníci či holiči se ale návratu svých lidských klientů dočkají nejdříve 25. května a třeba hospody a restaurace, které nemají vlastní zahrádku, štamgasty a strávníky uvítají až 8. června. Pokud ovšem do té doby přežijí..

15 tisíc je málo
K prvním živnostníkům, kteří kvůli nařízení vlády museli zavřít, by měly přistát peníze z tzv. Pětadvacítky (viz. box) ministryně financí Aleny Schillerové (56, ANO) na účtech už v pondělí. Premiér Andrej Babiš (65, ANO) pak v Právu řekl, že další kompenzace v podobě 15 tisíc dostanou i za květen. Jenže plán na otvírání obchodů může ještě zhatit zhoršující se epidemiologická situace. Sama Schillerová včera připustila, že kvůli pomalému rozvolňování bude stát muset platit dál. Těm má od 1. května začít vyplácet 500 korun za každý den, kdy nemohou podnikat. „Takže pouhým propočtem se dostanete na částku vyšší (než 15 tisíc pozn. red.),“ řekla ministryně.

První »bolestné« na cestě
✔ Finanční správa (FS) přijala ke včerejšku přes 196 tisíc žádostí o kompenzační příspěvek osobám samostatně výdělečně činným, jehož maximální výše je 25 tisíc korun. Vyplácí se za období od 12. března do 30. dubna.
✔ Průměrná žádaná částka je 24 833 Kč, prvních 77 tisíc žadatelů by mělo dostat peníze už v pondělí.
✔ FS ale upozorňuje, že mnohé žádosti jsou chybně vyplněny, proto se výplata příspěvku zpozdí. K nejčastějším vadám patří neuvedení DIČ či rodného čísla, podpisu žadatele či chybějící číslo účtu.

A co dál?
➥ Zvýšili ošetřovné Místo dosavadních 60 procent denního základu příjmu zaměstnanců se ošetřovné zvýší na 80 procent. Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (38, ČSSD, na snímku) bude změna platit zpětně, tedy od 1. dubna. Ošetřovné se vyplácí rodičům dětí do 13 let, kteří kvůli zavření škol s potomky zůstali doma. Stát v těchto případech vyplácí ošetřovné i živnostníkům, a to ve výši 424 korun za den.

➥ Dříve do kostelů Oproti původním plánům vláda také umožní konání bohoslužeb v počtu do 15 osob, a to už od 27. dubna. Od 8. června by pak už akce v kostele neměly být početně nijak omezeny.

Češi na Jadran? NEJISTÉ
Přání Čechů vyjet v létě na Jadran je jedna věc, jestli to ale situace umožní, je věc druhá. Tak komentoval chorvatský ministr turistiky Gari Cappelli návrh, který nedávno zmínil epidemiolog Roman Prymula (56), podle nějž by čeští turisté za určitých podmínek mohli vyjet do Chorvatska či na Slovensko. Prymulův chorvatský protějšek je k tomu skeptický. Přesto chce v létě země – vůbec nejoblíbenější dovolenková destinace Čechů – otevřít přístavy a některé kempy i hotely na odlehlejších místech, aby turistická sezona přinesla alespoň nějaké tržby.

Oldřich Lichtenberg o situaci v divadlech:

Video se připravuje ...

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.