Wu-chan se otevírá!

Tady to začalo a teď tu konečně končí, prakticky i pro celou Čínu. Virus SARS-CoV-2 podle všeho přeskočil na lidi v metropoli provincie Chu- -pej v listopadu či prosinci a ze všech čínských měst se právě tady nakazilo zdaleka nejvíc lidí. Po dvou a půl měsících končí nejtvrdší ochranná opatření.
Vláda uzavřela oblast 23. ledna. Navzdory krátké lhůtě zvládly statisíce lidí z metropole uprchnout, někteří obalamutili zdravotní kontroly paralenem... a nejspíš pak šířili nákazu dál. Od poloviny února lidé nesměli opouštět ani svá oplocená sídliště. Tato omezení pak postupně přestávala platit v méně zasažených lokalitách, v březnu se otevřela některá nákupní centra. V posledních týdnech napočítali jen několik málo případů, naopak skoro všichni z padesáti tisíc nakažených se už uzdravili.
Po 76 dnech se v úterý otevřely mýtné brány, z nádraží vyjely vlaky, odletělo na 200 letadel. Lidé mohou konečně opustit město, pokud jsou zdraví, dokladem je speciální mobilní aplikace. Povinné jsou roušky, cestujícím se měří teplota, roboty jim na nohy stříkají dezinfekci. Chao Mej (39) se konečně mohla vrátit domů do 450 km vzdáleného En-š. Dva a půl měsíce neviděla své děti, když uvízla v karanténě ve Wu-chanu, kde pracuje ve školní jídelně. „Zpočátku jsem každou noc plakala. Bylo to hrozné, protože dceři je teprve deset let,“ cituje ji ČTK. Ve středu radostí nemohla dospat. „Vstala jsem už ve čtyři hodiny. Je to tak úžasný pocit!“
Britský premiér Johnson stále bojuje s koronavirem: Dostává kyslík na JIP!
Celý článekPoprvé bez obětí
Úterý bylo prvním dnem, kdy v celé Číně nezemřel jediný pacient s covid-19. V Pekingu se ale tu a tam někdo ještě nakazí.
Fronty u krematorií
Před krematorii ve Wu-chanu se v minulých týdnech tvořily fronty, když si konečně lidé mohli vyzvednout ostatky svých blízkých.
Covid-19 aktuálně
ŠVÉDSKO: RAKETOVÝ VZESTUP OBĚTÍ
Nepříjemnou zprávu musejí vstřebávat ve Švédsku. Počet obětí tam během úterý vzrostl o 114, což je největší číslo od počátku pandemie koronaviru. V zemi je celkem 687 obětí koronaviru a 8419 nakažených. Zřejmě není překvapením, že ve Švédsku zvolili v boji s nákazou taktiku mírných opatření, doposud to ale vypadalo, že nákaza ve větší míře nepropuká.
FRANCIE: ZPŘÍSNĚNÍ VŠECH OPATŘENÍ
Pandemii se nedaří utlumit ani ve Francii, kde v úterý zemřelo celkem 1417 lidí, což je skoro dvojnásobek oproti pondělním 833! Francie je s 10 328 mrtvými nejhůře postiženou zemí po Itálii, Španělsku a USA. Proto není divu, že zpřísní bezpečnostní opatření. Například v Paříži bude od středy mezi desátou a devatenáctou hodinou zakázáno sportování na veřejnosti. Někde se zavádí také pokuty, např. 70 eur (necelé 2 tisíce korun) hrozí za plivání na zem, což by mohlo napomáhat šíření viru.
USA: NEDOSTATEK VENTILÁTORŮ?
Ještě zkraje týdne starosta New Yorku Bill de Blasio (58) prosil o plicní ventilátory. Konkrétně prohlásil, že jich bude potřeba 1500, aby New York přežil do neděle. To ale zmírňuje prezident USA Donald Trump (73). Ten oponuje tím, že Amerika má v rezervách k dispozici 8675 přístrojů a během dalšího týdne si vyrobí 110 tisíc! „Nemyslím ale, že je budeme potřebovat,“ dodal Trump. Jeho předpovědi se ale už několikrát ukázaly jako zcela mylné...
Rektor Univerity Karlovy Zima: Jsme v nejistotě, kdy a jak se opatření proti koronaviru rozvolní