Marodí i mazlíčci: Zvířata třídí jako lidi!

Potřebuje, nepotřebuje ošetření...Stejně jako špitály měří pacientům teplotu před vstupem do budovy, třídí příchozí marody přímo na ulici i veterináři. Dobrá zpráva je, že nadále léčí, i když v omezeném režimu.
Jímá vás hrůza při pomyšlení, co bude, jestli v této době onemocní váš domácí mazlíček? S čištěním zoubků či opelichaným ocáskem k veterináři nyní v době šíření koronaviru nechoďte. Neuspějete. Soustřeďují se jen na akutní případy, kdy je vážně ohroženo zdraví či život pacienta.
Dovoláte se
Dveře u Veterinární kliniky Kleisslova v Plzni jsou zamčené, ale přesto se pomoci v neodkladném případě dovoláte. „Pokud lidé s pacientem přijdou a není to banalita, vezmeme ho. Snažíme se ale klienty vytřídit už venku a nepouštět je do čekárny naráz,“ řekla Aha! MVDr. Markéta Janoušková. Na dveřích má klinika zároveň napsáno, aby lidé předem zatelefonovali. „Pokud je to v našich možnostech, objednáme je. Snažíme se domluvit,“ dodala.
Jen s rouškou
V čekárně Veterinární nemocnice Libuš v Praze bývá narváno. Nyní se klienti ohlásí na recepci a pak čekají venku na vyzvání lékaře. „Bereme je po jednom. V čekárně nikdo není,“ vysvětlil MVDr. Miroslav Pleva. Od včerejšího rána také požadují po příchozích, aby měli zakrytá ústa a nos. „Do pondělí přišli s roušku asi jen dva. Většina se nechrání. My nosíme roušku celý den. Od dnešního rána to vyžadujeme také po lidech,“ řekl včera Pleva.
Metrový odstup
Na parkovišti čekají klienti s pacienty také u ordinace plzeňského veterináře MVDr. Radka Herynka. Dostávají doporučení, aby mezi sebou udržovali alespoň metrový odstup. „Voláme je po jednom. Do ordinace doprovází každé zvíře jen jeden člověk. My používáme ochranné pomůcky, ale lidé bohužel nemají většinou nic,“ řekl Aha! Herynk. Přijímají pouze akutní případy a provádějí již objednané zákroky. Pokud lidé potřebují léky nebo krmení pro zvířata, mohou přijít. Zavolat by ale měli předem, aby do ordinace ani čekárny nemuseli vstupovat.
Zvěrolékaři doporučují
➤ Veterináře kontaktujte jen v akutních případech.
➤ Čas návštěvy si domluvte předem telefonicky.
➤ Na ošetření jen jeden člověk, dva pouze v případě, že je nutná asistence.
➤ Dodržujte doporučený odstup alespoň metr od personálu i od ostatních chovatelů.
➤ Máte-li horečku nebo respirační příznaky onemocnění, pošlete někoho jiného.
➤ Pokud jste v karanténě nebo máte Covid- 19, informujte lékaře a zajistěte náhradní doprovod.
➤ Na veterině používejte roušku nebo jinou ochranu úst a nosu.
➤ Pokud potřebujete jen léky, do ordinace zatelefonujte a domluvte si zásobu nejméně na jeden měsíc.
Služby fungují i během krize!
Navzdory karanténě celého Česka řada důležitých služeb stále funguje. I když v omezeném režimu.
Automechanici
„Udělali jsme kvůli nouzovému stavu řadu opatření. Lidé volají předem a pak přivezou auto k vjezdové bráně, kde ho od nich převezme technik v roušce a rukavicích,“ říká Josef Škubal z autoservisu Lu Cars ve Starém Vestci na Nymbursku. Přijímací místnost mají zavřenou. Častěji využívají i speciální dezinfekce aut, které ničí viry.
Elektrikáři
V horší pozici jsou elektrikáři, kteří musejí k zákazníkům. „Když někomu vyhoří zásuvka či jističe, tak je jasné, že musíme k němu domů,“ říká Pavel Procházka z pražské Elektro pohotovosti. Jeho tým při výjezdech dodržuje různá opatření. „Nepodáváme si ruce a celkově se nepřibližujeme k lidem. Vozíme si i dezinfekci. Zákazníci jsou rozumní a situaci chápou,“ dodává.
Instalatéři
Strach u některých zákazníků je podle instalatéra Vojtěcha Šmejkala ze společnosti Donerios znát. „Lidi se bojí, i když máme roušky. Když nám volají, tak se na to i ptají, jestli je skutečně máme. Na druhou stranu někteří zákazníci na rozdíl od nás roušku nemají a ani si nedrží odstup,“ popisuje.
Krejčí
Potřebujete něco ušít? Pak snad jedině roušku. Mario Kameník z Vrdů na Kutnohorsku obvykle šije trenýrky. „To jsem teď úplně zastavil, není co prodávat a šiju jen a jen roušky. V průměru jich udělám za den asi dvě stovky. Šiju pro rodinu, pro obec, pro domov důchodců,“ říká pánský krejčí.
Rychlá rouška: Zde je další návod na domácí výrobu!