Vláda kvůli koronaviru utáhla šrouby: Takhle teď musíme žít

Život převrácený naruby. Tak zamával s každým z nás nebezpečný koronavirus. V noci na včerejšek vláda utáhla šrouby ještě víc. Po zákazu vycestovat je nyní celá země v karanténě. Aha! vám přináší přehled všech nových opatření.
Omezení volného pohybu osob:
➤ platnost: od pondělí 16. března 0.00 do úterý 24. března 6.00 hod. ráno
➤ lidé se mohou dopravovat jen do zaměstnání, k výkonu podnikání a povoleny jsou i nezbytné cesty za rodinou, pro základní životní potřeby či do zdravotnických zařízení. Mohou si vyřídit i nezbytnosti na úřadech a zakázána není ani účast na pohřbech.
➤ dovoleno je pobývat v přírodě či parcích
➤ omezení se nevztahuje na ty, kteří se v ulicích pohybují při výkonu svého povolání či činnosti – jde o veřejnou hromadnou dopravu, služby pro obyvatele včetně zásobování, rozvážkovou službu nebo veterinární péči
➤ Trest: Zvláštní sankce za porušení těchto pravidel oznámeny nebyly, ale šíření koronaviru je trestný čin, za který hrozí až tři roky za mřížemi. Porušení individuální karantény pak může být »oceněno« pokutou až tři miliony korun!
Kde zůstalo otevřeno:
➤ lékárny, supermarkety, banky, trafiky, benzinky, drogerie, potřeby pro zvířata, optiky ➤ provozovny, kde si vyzvednete zboží nebo zásilku (Zásilkovna, Uloženka apod.) ➤ prodejny zdravotnických potřeb
➤ pokladny s jízdenkami
➤ pošty – pouze přepážky, kde je klient oddělen sklem (Česká pošta bude nadále rozvážet balíky, kromě těch adresátů, kteří jsou v karanténě)
➤ úřady, ale jen dvakrát týdně tři hodiny – v pondělí a ve středu
➤ opravny aut (ve stejném čase méně než 30 lidí) a prodejny náhradních dílů
➤ prodejny s malými domácími zvířaty
➤ zahrádkářství, stavebniny a hobbymarkety pro podnikatele, kteří potřebují jejich sortiment ke své činnosti (ne pro veřejnost)
Co dál funguje:
➤ odtahové služby
➤ lázeňská zařízení pro péči hrazenou z veřejného zdravotního pojištění
➤ stavební a projektantské firmy (geologové, zeměměřiči apod.)
Zakázáno je:
➤ prodávat volně nebalené pečivo – musí být zajištěno mimo jiné tak, aby se u něj neshromažďovali lidé
➤ prodej ubytovacích služeb
➤ provoz prodejen elektro
➤ provoz autoškol
➤ provoz sdílených taxislužeb (s výjimkou rozvážky jídel)
➤ provoz samoobslužných prádelen a čistíren
➤ přítomnost veřejnosti v prodejnách stavebnin (smí sem jen podnikatelé)
➤ přítomnost na vnitřních i venkovních sportovištích
Galanterie smějí otevřít
Roušky, které mají alespoň jakžtakž bránit šíření koronaviru, jsou nedostatkovým zbožím. Vláda tedy podle serveru Novinky.cz rozhodla, že výjimku z povinné zavíračky dostanou galanterie. Lidé si tak v obchodech s tímto zbožím budou moci alespoň koupit vhodnou látku a roušku si ušít. Musí být totiž zhotovena z materiálu, který se dá vyvařit a co nejžhavější žehličkou také přežehlit.
Jak to bude s ošetřovným?
Vláda včera jednala (a nedojednala) o ošetřovném. Tedy dávce pro rodiče, kteří museli zůstat doma, protože zavřely školy i školky a oni nesehnali hlídání pro své děti. Je v tom ale háček. Ošetřovné je jen na 9 dní (pro samoživitele 16) a stát vyplácí jen 60 procent redukovaného základu platu. Pokud ale rodiče podnikají, mají smůlu, protože jako OSVČ nedostanou nic. Jenže ministerstvo práce a sociálních věcí spolu s ministerstvem financí dostaly za úkol tohle vyřešit. Ve hře je tak několik variant. Prodloužit ošetřovné po celou dobu, kdy budou školy zavřené, přiznat ho i živnostníkům nebo třeba zvýšit věk dětí, na které lze dávku čerpat z 10 na 15 let. K tomuto bodu se kabinet vrátí dnes.
Doporučení vlády:
➤ ve veřejných prostorech zachovávat na veřejnosti odstup alespoň dva metry od ostatních a platit kartou
➤ zaměstnavatelům, aby umožnili práci z domova či čerpání dovolených a náhradního volna
Nařízení vlády:
➤ hejtmanům a pražskému primátorovi, aby určili školy, kde bude vykonávána péče o děti ve věku od 3 do 10 let, jejichž rodiče jsou zaměstnanci bezpečnostních sborů, obecní policie či zdravotníků
➤ zrušit modré zóny ve městech
Vláda dále schválila:
➤ návrh ministerstva financí na prominutí všech pokut a správních poplatků spojených s pozdním podáním daňového přiznání – v praxi se tak termín podání daňového přiznání pro fyzické i právnické osoby posunul na 1. července a nebude se ani první tři měsíce po květnovém startu 3. a 4. vlny elektronické evidence tržeb pokutovat opožděná registrace.
Rouška bez šití: Jednoduchý návod! Stačí kus látky a gumičky
