Celé Česko truchlí za Karla Gotta: Obrázek slavíka pro Zlatého slavíka | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 1. dubna 2023

Svátek slaví Hugo, zítra Erika

Celé Česko truchlí za Karla Gotta: Obrázek slavíka pro Zlatého slavíka

Ve věku 80 let zemřel Karel Gott
Ve věku 80 let zemřel Karel Gott (profimedia.cz)

Prožila dětství v blízkosti Zlatého slavíka Karla Gotta v Praze na Bertramce. Před pár dny mu Anne-Marie Gronská (15) namalovala obrázek slavíka, chtěla ho poslat s přáním zdraví, už to nestihla... Přinesla ho na náměstí v Olomouci, kde vzniklo pietní místo. Stejně jako v mnoha městech a obcích v Česku.

„Maminka pracovala 26 let jako kustod na Bertramce (Muzeu W. A. Mozarta a manželů Duškových, pozn. red.). Mě za Karlem Gottem velmi často brávala. Vždy jsem ho moc ráda viděla a vždy to pro mě byla výjimečná setkání,“ prozradila Anne-Marie se slzami v očích Aha!. Kromě květiny a svíčky položila pod Mistrovu fotografii i svůj obrázek.

„Doufala jsem, že se k němu ještě dostane, že ho ještě uvidí. Bohužel, už to nestihl. Tak jsem mu ho přinesla alespoň sem. Je tam ptáček, který vyzpívává z not druhého. Je to mé vyjádření toho, co pro mě znamenal, jak jsem ho vnímala víc než jen jako slavíka,“ vysvětlila. Pietní místo vzniklo v centru Olomouce spontánně. „Z pohledu radnice proti tomu nic nemáme. Náměstí vždy bylo a je místem, kde se lidé setkávají, kde prožívají společně významné chvíle v životě tohoto národa. Tato událost k takovým chvílím rozhodně patří,“ řekla mluvčí magistrátu Radka Štědrá.

PLZEŇ
Prapor pro rodáka
Jen krátce poté, co přišla smutná zpráva, zavlál na plzeňské historické radnici černý prapor. „Díky svému neúnavnému úsilí a mimořádnému talentu byl jednou z nejvýraznějších osobností naší země,“ řekl o Zlatém slavíkovi primátor Martin Baxa (ODS). V mázhausu radnice pak lidé najdou kondolenční knihu.

PARDUBICE
Překračoval hranice
Ke kondolencím se připojil Krajský úřad Pardubického kraje, který vyvěsil černou vlajku. „Byl to člověk, jehož význam přesahuje hudební a kulturní tvorbu, ale také hranice československého, a poté i českého státu, který vždy hájil a podporoval,“ uvedl mluvčí úřadu Dominik Barták.

DOUBICE
Svíčky u kostela
V nové chalupě v Doubici na Děčínsku se začal Karel Gott s rodinou zabydlovat loni na jaře, plánoval v roubence u lesa trávit s rodinou chvíle odpočinku. „Velmi k nám přilnul, měli jsme ho moc rádi,“ zavzpomínal místostarosta Břetislav Jemelka. Sám pak zapálil za Mistra svíčku na pietním místě u místního kostela. „Nechtěli jsme, aby lidé obklopili dům rodiny Gottových, proto jsme zvolili toto místo,“ doplnil.

BRNO
Kondolence v rozhlase
Rodině zemřelé legendy kondolovala primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS). Dnes budou moci Brňané zanechat své vzkazy v kondolenční listině Beethovenově ulici.

HRADEC KRÁLOVÉ
Minuta ticha
Zkouška sirén probíhá v Česku vždy v poledne každou první středu v měsíci. Včera ji pojalo mnoho lidí a organizací jako smuteční kvůli úmrtí Karla Gotta. „Ve 12 hodin budeme držet minutu ticha na jeho počest. Odpočívejte v pokoji,“ oznámili včera dopoledne členové facebookové skupiny Meeting cars v Hradci Králové.

VESELÍ NAD MORAVOU
Loučily se i házenkářky
Zesnulého zpěváka si připomněly i házenkářky SHK Veselí nad Moravou a mistrovského Baníku Most. Ve včerejší předehrávce pátého kola MOL uctily před zápasem jeho památku minutou ticha. Veselanky měly k umělci blízko už od roku 2009, kdy Mistr vystoupil na jejich oslavách po zisku mistrovského titulu.

ZLÍN
Nejde zadržet slzy
Od mládí milovala Karla Gotta zlínská masérka Jana Sládková (49). Zpráva o jeho smrti ji rozhodila. „Když jsem otevřela internet, ta hrozná zpráva mě úplně praštila do očí a hned jsem měla slzy na krajíčku. Tomu se nejde ubránit. Ráda jsem poslouchala jeho písničky, protože mi vždy dodaly dobrou náladu a optimismus. A to platí stále. Věřila jsem, že to zvládne...“

Smutek na Bertramce: Před Gottovu (†80) vilu nosí lidé květiny a svíčky:

Video se připravuje ...Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.