Bolest zad: Cviky, které pomáhají

Tohle postesknutí slýchá v posledních letech od svých dětí čím dál více rodičů. A nyní, s blížícím se školním rokem, tyhle vzdechy zase zesílí. Důvod je zřejmý. Děti sedí víc, než je zdravé, a chybí jim kompenzace vhodným pohybem.
Děti sedí mnoho hodin ve škole, ale bohužel tráví stále více času sezením i ve svém volném čase. Sledování obrazovek všeho druhu se stalo novodobým nešvarem, který se projevuje i u dětí sníženými pohybovými schopnostmi, nadváhou, obezitou a bolestmi zad.
Pozornost klesá
Po více než 15 minutách sezení se u dětí snižuje koncentrace, potřebují si rozproudit krev, protáhnout si ruce a nohy. „Nejvíce samozřejmě trpí břišní svaly, které jsou při nesprávném sezení zcela »vypnuté«. Naopak přetěžovaná jsou většinou záda a oblast bederní a krční páteře,“ říká Kristýna Přibylová z dětských profesionálních tělocvičen Monkey´s Gym.
Na míči
Jako základ doporučuje nabídnout dětem sezení na velkém míči, které je nestabilní, a tudíž nutí zapojovat například svaly břicha i v sedu. Sezení je nutné prokládat krátkými (stačí 5 minut) pauzami pro proběhnutí, protažení rukou, relaxaci krční páteře. Asi jako nejlepší se pak jeví krátká sestava poskládaná z proběhnutí, několika dřepů, kroužků celými pažemi, kroužení hlavou pomalu na obě strany a třeba lehkých kliků při opření se o zeď. Sestavy lze různě kombinovat, měnit, přizpůsobit možnostem, ať již ve škole, nebo doma.
Cvičení je nutnost
★ Dětem na prvním stupni stačí vedená pohybová aktivita 2x týdně, doplněná o plavání, aktivní chůzi, jízdu na kole a podobně.
★ U starších dětí nebo u těch, které se věnují nějakému sportu aktivněji, se setkáváme s tréninky i 4x týdně a zápasy/turnaji o víkendech. Zde je pak naprosto zásadní dbát na pravidelné protahování a kompenzační cvičení s ohledem na sport, který dělají.
Doporučení vydané odborníky
★ Malé děti do 4 let by měly sedět maximálně hodinu denně (a to i ty nejmenší v kočárku) a od 1 do 4 let by měly trávit minimálně 3 hodiny denně různými pohybovými aktivitami.
★ A už děti do 1 roku bychom měli pobízet k pohybovým aktivitám, zejména prostřednictvím interaktivní hry na podložce. Podle odborníků stačí celkem 30 minut na břiše v průběhu dne.
Uvolnění a protahování
„Není vůbec od věci naučit děti, aby si například některé protahovací cviky zapamatovaly a prováděly je automaticky, třeba když delší dobu sedí u psacího stolu. Patří sem především uvolňování krční páteře kroužením hlavou na jednu a na druhou stranu, vědomé narovnávání zad, kroužení rameny vzad a vpřed, krátký poklus na místě, dřepy nebo předklon pro protažení zad,“ připomíná Kristýna Přibylová.