To jste ještě neviděli! Stodola na Chomutovsku: Gigantické vosí hnízdo!

Gigantické hnízdo vytvořily vosy útočné ve stodole v Račeticích na Chomutovsku. Rarita by zůstala utajena nebýt dobrovolných hasičů, kteří byli povoláni k jeho likvidaci a před zničením vosí zámek vyfotili.
„Do výšky mělo zhruba pětačtyřicet centimetrů a metr do délky i šířky,“ řekl Jan Skala, velitel dobrovolných hasičů z nedalekých Libědic. Hnízdo bylo podle něj již opuštěné a speciální vysavač si s hmotou, která připomíná papír, lehce poradil. „Hnízdo nasaje a rozdrtí,“ poznamenal. Dodal, že takový způsob se používá jen u vos a sršňů.
Bývá jako míč
„Tak velké vosí hnízdo je skutečně neobvyklé. Zpravidla dosahuje velikosti fotbalového míče, ale spíše bývá ještě menší,“ řekl entomolog Jiří Spružina. Míní, že kolonie musela čítat několik tisíc jedinců.
Víc než rekordní
Račetické vosy by pokořily i český rekord zaznamenaný v České knize rekordů. Úplně největší oficiálně registrované vosí hnízdo v ČR bylo nalezeno na půdě Pavla Dolejše Žichlicích v roce 1999. Mělo rozměry 78 x 31 x 30 cm. „Hnízdo podle fotografií je mnohem větší,“ uznal Miroslav Marek, prezident Agentury Dobrý den v Pelhřimově. Za rekordní ale uznáno být nemůže, protože ho komisaři na vlastní oči neviděli a nepřeměřili.
Domy z papíru
Vosy žijí v dokonalých stavbách, které si budují z papírové hmoty vyrobené ze starého dřeva. Činí se vosy dělnice, které v kusadlech vynášejí zrnko za zrnkem a pomocí slin slepují.
Každýrok nová stavba
Vývoj vosy útočné je jednoletý. Na jaře po přezimování oplodněná samička-královna zakládá nové hnízdo, naklade první vajíčka a vychovává první larvy dělnic, které po vylíhnutí pečují o rozrůstající populaci. Poté se věnuje již jen kladení vajíček. Celý cyklus se uzavírá na podzim. Královna umírá a oplodněné samičky (nové královny) z hnízda odlétají a zimují v různých úkrytech. Na jaře staví hnízdo nové.