Srdci Třeboně vrátili krásu: Zmizely nevzhledné asfaltové cesty | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 11. prosince 2024

Svátek slaví Dana, zítra Simona

Srdci Třeboně vrátili krásu: Zmizely nevzhledné asfaltové cesty

PO Lidé se pondělního znovuotevření nemohli dočkat a z obnovené podoby parku byli nadšeni.  Na nových cestách jsou lavičky inspirované podobou historického zahradního mobiliáře Schwarzenbergů.  Památkáři mu vrátili podobu z konce 19. století.  Čtvrtý největší zámecký komplex v Česku je opět půvabný.  Park je podle odborníků připraven na dalších 50 let fungování.  Takřka rok sem lidé nemohli, ale čekání stálo za to.
PO Lidé se pondělního znovuotevření nemohli dočkat a z obnovené podoby parku byli nadšeni. Na nových cestách jsou lavičky inspirované podobou historického zahradního mobiliáře Schwarzenbergů. Památkáři mu vrátili podobu z konce 19. století. Čtvrtý největší zámecký komplex v Česku je opět půvabný. Park je podle odborníků připraven na dalších 50 let fungování. Takřka rok sem lidé nemohli, ale čekání stálo za to. (Foto Aha! – Vlaďka Hradská a NPÚ)

Osm kilometrů nevzhledných asfaltových cest muselo z třeboňského zámeckého parku pryč! Památkáři vrátili národní kulturní památce podobu z konce 19. století. Po nových cestách se hned v pondělí prošly první stovky návštěvníků.

Téměř rok se do šestihektarového zámeckého parku nesmělo. Tak dlouho trvala jeho obnova. „Z parku zmizely nepůvodní vyasfaltované cesty a zabetonované lavičky, které bránily přirozenému pohybu vody. To způsobovalo uhnívání choulostivých stromů. Tomu je teď konec. Nové cesty jsou z několika vrstev kameniva a z recyklovaného materiálu původních cest, což napomůže snadnějšímu vsakování dešťové vody,“ vysvětlil kastelán Vít Pávek.

Dalších 50 let

Právě zámek se zahradou, který je čtvrtým největším zámeckým komplexem v Česku, je srdcem Třeboně. Oblíbili si ho nejen návštěvníci tamních lázní, ale i místní a turisté. „Po prořezávce zeleně se odkryl netradiční výhled na zadní trakt renesančního zámku. V parku jsou i lavičky inspirované mobiliářem ze schwarzenberských sídel,“ popsal Pávek. „Zásadní změna spočívá v tom, že zámecký park je teď krásný. Má nové cesty, vybavení, informační systém a nachystanou i novou výsadbu. Je připraven na dalších padesát let velmi dobrého fungování,“ doplnil ředitel jihočeských památkářů Petr Pavelec.

Víte, že...

...revitalizace zámeckého parku 6,8 stála milionu Kč, z toho téměř pět milionů pokryla dotace z programu Evropské unie IROP.

Naposledy při povodních

Třeboňský zámecký park byl naposledy zavřený při srpnových povodních v roce 2002. Tehdy v něm stála voda, která poškodila stromy. Podle památkářů už zásah nutně potřeboval.

Stavby pana Voka

Zámecký park v Třeboni založil koncem 16. století Petr Vok z Rožmberka, inspiroval se zahradou českokrumlovského hradu. Později patřil třeboňský zámek rodu Schwarzenbergů, veřejnosti byl zpřístupněn až po roce 1945. Loni od ledna do října jej navštívilo přesně 48 629 lidí, tržby ze vstupného činily 4,37 milionu Kč.

ROZHLEDNA

Třeboňský rozhled Sotva pár metrů od zámeckého parku je věž staré radnice, jde o 31 metrů vysokou čtyřbokou věž s ochozem, hodinami a cibulovitou střechou. Dnešní podobu má věž od roku 1638, kdy byla jako součást staré radnice přestavěna vlašským stavitelem Jakubem Corabellem.

*Na ochoz vede 100 schodů, na začátku cesty je úzké točité schodiště, výše pak otevřené dřevěné schodiště.

*Ve druhém patře věže je možné vidět řetězy, háky a další příslušenství ke starému mechanickému hodinovému stroji. Ten je sice funkční, ale dnes pohání hodiny elektřina.

*Z ochozu je možné přehlédnout malebné historické náměstí, Mokrá luka a jejich seníky, místní část Kopeček s vodárenskou věží, rybníky Svět i Rožmberk, za dobré viditelnosti Novohradské hory a Kleť.

*Věž je přístupná celoročně, v sezoně je prodej vstupenek v infostánku u paty věže nebo v mezipatře od 9 do 18 hodin. Vstupné 30 Kč, děti, studenti, senioři a ZTP 20 Kč, rodinné 80 Kč. 



Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.