Rádce Aha! Jak správně nastavit klimatizaci v autě!

Klimatizace je dnes běžnou součástí výbavy našich automobilů. A v současných vedrech se bez ní skoro jezdit nedá. Jenže když ji nebudete používat správně, může vám způsobit i zdravotní potíže. Aha! vám poradí, jak na to.
Nejdřív větrejte
Horký vzduch z vozu nejprve vyžeňte otevřenými okny. Ideálně několikaminutovou jízdou s otevřenými okénky. Současně můžete pustit i klimatizaci, která má sice s otevřenými okny vyšší spotřebu, ale stejně chvilku trvá, než se nachladí. Pak ale okénka určitě zavřete. Obecně se vyplatí na krátkých trasách klimatizaci vůbec nezapínat a otevřít raději okna. Kupříkladu v jižní Evropě často uvidíte řidiče, jak větrají otevřenými okénky, přestože klimatizaci v autě mají.
S chlazením to nepřehánějte
Klimatizace dokáže auto vystudit i na 18 stupňů. Rozhodně to s ní ale nepřehánějte. Teplotní šok by vám mohl ublížit. Odborníci doporučují nastavit ji na maximálně o 5 až 7 stupňů méně, než je venku. To je sice hezké, ale ve vedrech přesahujících třicítky byste se stejně v autě pekli. Ideální teplota v interiéru vozu je 21 až 23 stupňů, ale teplotu směrem k ní snižujte postupně. Stejně tak před koncem jízdy pomalu teplotu zvyšujte, aby tělo neutrpělo šok.
Nemiřte na sebe
Proudící chladný vzduch sice svádí k tomu, namířit výdechy klimatizace přímo na sebe, ale nedělejte to. Hrozilo by vám nastuzení, zatuhnutí svalů a vysušení sliznic. Klimatizaci byste měli mířit do stran, kolem sebe a ideálně na strop, odkud bude studený vzduch klesat a mísit se s teplým v interiéru.
Klimatizaci čistěte
Výrobci sice nepředepisují u klimatizace pravidelné kontroly, ale vy si je raději sami naplánujte. Nejlépe jednou do roka klimatizaci vydesinfikujte, aby v jejích útrobách nevznikaly plísně. Při pravidelných kontrolách měňte i pylový filtr. Bez něj nikdy nejezděte, protože v nečistotách ulpělých na výparníku by se vám množily bakterie a plísně. Jednou za čas ji zapínejte i v zimě, aby se promazával kompresor a předešli jste jeho zadrhnutí.