Když nemáte včelu, zavolejte netopýra. Pomohou Násoskové! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 10. prosince 2023

Svátek slaví Julie, zítra Dana

Když nemáte včelu, zavolejte netopýra. Pomohou Násoskové!

Většina netopýrů najde květ podle echolokace, zpravidla zvonovité květy jsou »nastaveny« tak důmyslně, že dobře odrážejí signály netopýrů.
Většina netopýrů najde květ podle echolokace, zpravidla zvonovité květy jsou »nastaveny« tak důmyslně, že dobře odrážejí signály netopýrů. (Foto: Profimedia.cz)

Včelky by se udřely, nebo se dokonce uvnitř ztratily, břichatí čmeláci by to vzdali hned. Jsou květy, které drobný hmyz prostě opylovat nezvládne. A na pomoc přicházejí větší esa, do kterých byste to neřekli. Tak schválně, věděli jste, že pyl z květiny na květinu přenášejí i netopýři? Jsou zásadními opylovači zejména v tropech a subtropech.

Na světě je přes sedm stovek botanických druhů, jejichž květy opylují právě a výhradně netopýři. Samozřejmě jde jen o část ze zhruba 1300 netopýřích druhů, nesmějí to být žádní pořízci, spíš malí a šikovní… Létají pod rouškou noci, zavrtají své nosánky do obrovských květů, srkají nektar a rochní si v pylových zrnkách. Pyl, který uvízne na srsti, pak přenesou dál a zanechají v dalším květu. Dojde tak celkem snadno k opylování.

Jdou za smradem
Zajímavé je, jak je ekosystém a princip téhle symbiózy zařízený. Desítky květů, v hojné míře např. kaktusových, se rozvine v noci, kdy netopýři létají. Vábí je do pachové pasti (nebudete tomu věřit, ale většinou jde o zápach podobný tlení nebo sirným výparům), nastavují se a čekají, až okřídlený borec přiletí. Rozmnožování je tak nastaveno na noc… „Květinám se to vyplatí, potřebují k rozmnožování velké množství pylu a distribuci je schopen zařídit jen netopýr. Hmyz, který létá přes den, je jim k ničemu,“ vysvětluje Merlin Tuttle (77) z Honolulu, ekolog a zoolog, expert přes netopýry. Netopýr je z větší části hmyzožravec, nektaru z květů si užívá spíš jako dobrého drinku po jídle nebo dezertu. Pyl ale roznese po okolí a o to tady jde. „Při opylování se vznášejí ve vzduchu a jsou v tom smyslu podobni kolibříkům, kteří jsou mimochodem také zdatnými opylovači,“ líčí v magazínu National Geographic biolog Nathan Muchhala (42) z amerického St. Louis.

Jazyk labužníka má 8,5 cm
Takový netopýr musí mít i dlouhý jazyk, aby se dostal dovnitř hlubokých květů. Např. jazyk netopýra druhu glosofága dosahuje zhruba 2/3 celého těla. A nově popsaný druh glosofágy, pěticentimetrová Anoura fistulata má jazyk dlouhý 8,5 cm. Pochopitelně se mu nevejde do malé tlamičky a je srolován v dutině mezi srdcem a plícemi.

Více najdete v tištěném vydání Nedělního AHA!.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.