Kiki a Maki v zajetí hrůzy: Srdeční potíže kvůli cukrovce | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 23. června 2024

Svátek slaví Zdeňka, zítra Jan

Kiki a Maki v zajetí hrůzy: Srdeční potíže kvůli cukrovce

Miroslav Horáček nebral cukrovku vážně, málem ho zabila.
Miroslav Horáček nebral cukrovku vážně, málem ho zabila. (Foto Aha! – Dan Černovský, ara)

Cukrovka se nevyhýbá ani bývalým vrcholovým sportovcům. Miroslav Horáček (68) byl mistrem Československa ve volejbale, trénoval i naše nejúspěšnější beachvolejbalistky Kiki a Maki. Své zdraví ale zanedbával, dokud mu nezačalo selhávat srdce.

Ve volejbale dosáhl Miroslav Horáček řady úspěchů. Hrál za i za tým Aero Odolena Voda, s nímž v sezóně 1976/1977 získal i titul mistrů Československa. „Ve třiceti letech jsem s kariérou skončil, ale bez volejbalu jsem nedokázal být,“ vzpomíná Mirolav Horáček. Začal trénovat mladé volejbalisty. Své zkušenosti předal i beachvolejbalistkám Kristýně »Kiki« Klocové a Markétě »Maki« Slukové, které pod jeho vedením získaly v roce 2005 na Mistrovství Evropy juniorů zlaté medaile. Bohužel tehdy začal, jak sám říká, kašlat na zdraví. Postupně nabral třicet kilo a nakonec mu váha ukázala sto dvacet šest kilo. „Trenér se moc nehýbá, stojí za lajnou. Zato stresu má hodně,“ krčí Miroslav Horáček rameny.

Cukr neřešil

K 50. narozeninám dostal nevyžádaný »dárek« – problémy se srdcem. Několikrát skončil i v nemocnici. „Zjistili mi vysoký cukr v krvi, ale nějak jsem to neřešil. To víte, měl jsem jiné starosti,“ vysvětluje. Ne nadarmo se ale vysoké hladině krevního cukru říká tichý zabiják. Nebolí, ale ničí cévy. A kromě srdíčka poškodila bývalému špičkovému volejbalistovi i zrak a nervy v končetinách. V listopadu 2015 se mu udělalo špatně a v nemocnici naměřili glykémii 27 mmol/l, což už je život ohrožující stav. Zdravý člověk má obvykle hodnotu okolo pěti. „Ležel jsem na lehátku a nesměl se ani hnout. Došlo mi, že je to malér,“ říká Horáček. Teprve tehdy se stal zodpovědným pacientem, užíval inzulin a speciální léky a dnes má nemoc pod kontrolou.

Nepropásněte poslední varování

Diabetem druhého typu trpí více než milion Čechů. Nemoc ale nepropuká naráz. Až půl milionu lidé může trpět tzv. prediabetem. Tedy stavem, kdy už organismus začíná s glukózou nesprávně hospodařit. Když už nemoc vypukne, dokáže ji jen režimovými opatřeními, tedy zdravou stravou a sportem zvládnout jen méně než procento pacientů. „Já mám v péči pět set pacientů a z nich to zvládnul jeden,“ uvádí diabetelog docent Martin Prázdný. U prediabetu ale může dieta a pohyb oddálit či dokonce zastavit propuknutí cukrovky až u poloviny lidí. Nechte si u lékaře udělat test, ať víte!Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.