Docent Jan Zukal: Proč visí netopýři? A jak je to s koronavirem... | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 25. dubna 2024

Svátek slaví Marek, zítra Oto

Docent Jan Zukal: Proč visí netopýři? A jak je to s koronavirem...

Dokážou létat rychlostí až 60 km v hodině.
Dokážou létat rychlostí až 60 km v hodině. (Kredit: Foto Nyctalus, archiv J. Zukala, A. Bláhová)

Když roztáhnou křídla, vypadají jako myši na rogalu. Ožívají při zapadajícím slunci a během lovu po obloze nevyzpytatelně kličkují všemi směry. Občas taky někomu profrčí kuchyní. Odpočívají převážně v jeskyních, kde zabaleni do křídel visí hlavou dolů. V posledních měsících je začali lidé po světě vybíjet, protože je viní ze šíření koronaviru. Takovou nálepku dnes nosí NETOPÝŘI. S tím ovšem nesouhlasí doc. Jan Zukal (53) z Ústavu biologie obratlovců AV ČR.

„Bohužel, hloupost člověka je nekonečná, a na světě již bylo zaznamenáno jejich nesmyslné vybíjení. K tomu však není nejmenší důvod. Koronavirus SARS-CoV-2 se opravdu podobá koronaviru zjištěnému na vrápenci prostředním z jihovýchodní Číny. Ale to je tak vše. Přímý přenos z netopýra na člověka je spíše vyloučen a v současné době se předpokládá, že se tak stalo přes mezihostitele, přičemž na základě genetických analýz se ukazuje na luskouny.“

KREV PIJÍ JEN TŘI DRUHY
Jak staří vlastně netopýři jsou?
„Hovoříme sice o netopýrech, ale správně je to o letounech, kteří patří do řádu Chiroptera. Jde o jediné savce na světě, u nichž se přední končetiny vyvinuly v křídla, a jsou tak schopni aktivního letu. Přitom netopýři jsou jen jednou z jejich skupin. Nejstarší fosilní záznamy netopýřích předků jsou z období před 55 miliony let. Na světě je popsáno cca 1200 a u nás 29 druhů netopýrů.

Na první pohled by člověk řekl, že mají hodně společného s myší.
„Letouni se sice zvnějšku podobají myším a v řadě jazyků se tak nazývají, například německy je to fledermause, rusky letučije myši, ale příbuzné s nimi nejsou. Příbuzní jsou živočichům, jako jsou hmyzožravci, sudokopytníci a lichokopytníci, luskouni a šelmy.“

Jaký je rozdíl mezi netopýry a upíry?
„Upír obecný je jedním ze tří druhů netopýrů, který se živí krví, a dá se dobře rozpoznat, protože má extrémně zkrácený čenich, aby mohl dobře lízat krev. Živí se krví obratlovců, z toho dva na ptácích a jediný upír obecný na savcích, zejména velkých kopytnících. Nicméně ve velmi výjimečných případech nepohrdne ani krví lidskou. Nejčastěji však člověka nepokousal na krku, jak bychom čekali, ale na noze.“

Upír, vampýr, je v tom nějaký rozdíl?
„Nevím přesně, kde vznikl pojem upír, ale ve slovanské lidové tradici je velmi častý pojem vampýr, který zabíjí lidi vysátím krve, ale může je také uškrtit nebo jim sednout na hrudník a tím udusit. V medicíně je znám tzv. klinický vampýrismus, odborně Renfieldův syndrom, kdy je to pacient psychickým defektem. Pije krev, ať už zvířat, vlastní, nebo jiných lidí. A asi každý zná irského spisovatele Brama Stokera, který napsal v roce 1897 knihu Dracula o imaginárním hraběti, který žil v Transylvánii a pil lidskou krev.“

JAKÝ JE KÓD JEJICH KOMUNIKACE?
Pojďme raději zpátky k letounům, jak jsou velcí?
„Celosvětově největším letounem je kaloň indický s váhou až 1,6 kg a rozpětím křídel kolem 1,5 metru! Nejmenším pak netopýrek thajský, který je s délkou těla pouze 3 cm i nejmenším savcem na světě. V Evropě nejmenší žijící netopýr je jen o malinko větší a váží kolem 4 gramů. Největším druhem starého kontinentu je netopýr obrovský s rozpětím křídel 46 cm a váhou kolem 50 gramů.“

Jak dokážou netopýři rychle létat?
„Průměrná rychlost letu evropských netopýrů je kolem 30 km/h, ale druhy létající v otevřeném prostoru, jako například netopýr rezavý, mohou dosáhnout rychlosti až 60 km/h.“

Jak daleko létají na loviště netopýři u nás? „Je to závislé od typu úkrytu, který netopýři využívají. Dutinové druhy s úkryty ve stromech mohu často lovit přímo v lesním porostu v okolí úkrytu. Naopak druhy, které mají úkryty na lidských stavbách, létají na loviště dál. Například netopýr velký až 25 kilometrů.“

Slyší dobře?
„Pokud jde o echolokaci, tak jejich přesnost nedokázal člověk zatím napodobit ani těmi nejlepšími systémy. Některé druhy netopýrů jsou schopny rozpoznat předmět o velikosti pouhých 0,05 mm! Přitom na krátkou vzdálenost se netopýři řídí echolokací, na větší se orientují podle krajinných prvků.“

Celý článek si můžete přečíst v nedělní tištěné verzi deníku Aha!



Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.