Astronaut Andrew Feustel je v Praze: S Krtečkem objede Česko! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pondělí 22. července 2024

Svátek slaví Magdaléna, zítra Libor

Astronaut Andrew Feustel je v Praze: S Krtečkem objede Česko!

Andrew Feustel s sebou vzal v roce 2011 Krtečka, který si užil i stav beztíže.
Andrew Feustel s sebou vzal v roce 2011 Krtečka, který si užil i stav beztíže. (Foto pro Aha! – N. Forejtová, AVČR, NASA)

Muž, který vzal Krtečka do vesmíru, je zpátky! Andrew Feustel (53), jeden z nejzkušenějších astronautů všech dob, přijel do Česka. A mimo jiné připomíná, že v kosmu zanechal nejen on hodně českých stop...

Maminka jeho manželky Indiry (53) se narodila ve Znojmě a Feustel přijal Česko za svou druhou vlast. „Andrew s sebou do vesmíru bere vždy i kousek české duše,“ připomenul americký velvyslanec Stephen King, skutečnost že Feustel měl s sebou v kosmu i českou vlajku, Písně kosmické Jana Nerudy či slavného kosmonauta Krtečka.

„Doufal jsem, že tím inspiruji Češky a Čechy, aby se vydali podobnou cestou jako já,“ řekl Feustel. Mimo jiné tak probouzí národní hrdost a dává vzpomenout na českého kosmonauta Vladimíra Remka (70) či posledního muže na Měsíci Eugene Cernana (†82), jenž měl československé prarodiče. V Česku nyní absolvuje přednáškové turné, v rámci kterého se podělí s veřejností o své historky z kosmických letů. Poprvé se s vesmírnými nadšenci setká zítra večer v pražském Planetáriu.


Osm měsíců ve vesmíru
Andrew Feustel strávil ve vesmíru 226 dní. Ve volném kosmu pak pracoval 61 hodin, což z něj v tomto ohledu činí třetího nejzkušenějšího astronauta v historii lidstva!

Ve stavu beztíže
Do paměti celého světa se nejvíce zapsal Krteček-kosmonaut. V roce 2011 ho Andrew Feustel s sebou vzal na mezinárodní vesmírnou stanici a česká pohádková postavička tak zažila i stav beztíže. Nyní objíždí Česko v rámci vzdělávací programu Do kosmu s Krtkem.

Smutný osud Měsíční krajiny
Feustel na svoji poslední misi v loňském roce, kdy strávil ve vesmíru téměř 6 měsíců, s sebou vzal i kopii obrázku Měsíční krajina. Ten namaloval v koncentračním táboře Terezín Petr Ginz (†16), který zde v roce 1944 zemřel. V roce 2003 předal Feustel kopii tohoto obrázku prvnímu izraelskému astronautovi Ilanovi Ramonovi (†48), který ho s sebou vzal do raketoplánu Columbia. Při návratu na Zemi však loď začala hořet a celá posádka uhořela.

Poslední stopa na Měsíci? Česká!
V roce 1972 se vydala loď Apollo 17 na Měsíc. Na její palubě nechyběl ani Eugene Cernan (†82), jehož prarodiče pocházeli z Československa. Na svůj původ byl Cernan pořádně hrdý a tak si na svou misi na Měsíc sebou vzal i československou vlajku! Ta je nyní uložena, stejně jako řada dalších artefaktů z české vesmírné historie, v Observatoři Ondřejov.

Třetí země ve vesmíru? Československo!
Jediným československým kosmonautem, který se podíval do vesmíru, zůstáva Vladimír Remek (70). Ten se po náročném výcviku, v rámci kterého musel shodit 12 kg, 2. března 1978 vydal sovětskou lodí Sojuz 28 ke kosmické stanici Saljut 6. Ve vesmíru strávil celkem 7 dní a 22 hodin. Československo se tak stalo třetí zemí světa, která měla ve vesmíru svého člověka.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.