Rádce Aha! Sezóna rebarbory: Komu pomáhá, kdo ji nesmí | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 18. srpna 2022

Svátek slaví Helena, zítra Ludvík

Rádce Aha! Sezóna rebarbory: Komu pomáhá, kdo ji nesmí

...
... (shutterstock.com)

Jakmile je teplé slunečné počasí, začnou se drát nad zem puky rebarbory. Rostou jako z vody. Obliba rebarbory neboli reveně rok od roku stoupá, tak si zkuste připravit sirup z čerstvých výhonků a svěží máty.

Děti a těhotné, pozor!
Čím později rebarboru sklízíte, tím obsahuje víc kyseliny šťavelnaté. Ta není vhodná pro těhotné a kojící ženy, ani pro děti mladší 10 let. Vyhnout by se jí měli také ledvináři.


Vypěstujte si ji
Rebarbora se dá koupit i v supermarketech, ale levněji ji vypěstujete doma. Není to složité – rostlina potřebuje dostatek humusu v půdě a za dva roky máte první úrodu. Zelené či načervenalé stonky rebarbory se dají sklízet od časného jara do léta.

Využití v kuchyni
Chuť této rostlinky je specifická a neobejde se bez sladkého dopingu. Ačkoliv se jedná o zeleninu, používá se podobně jako ovoce. Britové ji velmi rádi přidávají do svého obráceného koláče – tzv. crumble. Rychlý a snadný je z ní i kompot. Rebarboru využijete i v kombinaci se sýry a masem. Mnozí zajisté ocení, že se dobře zamrazuje – jak syrová, tak vařená.

Co jste možná nevěděli
• Čerstvá rebarbora se kvůli výrazné kyselosti nekonzumuje a musí projít tepelnou úpravou.
• Při vaření a zpracovávání se obloukem vyhněte hliníkovému náčiní, s kterým rebarbora reaguje a uvolňuje škodlivé látky.
• Je původem z Číny a Tibetu, do Evropy se dostala až v 18. století.
• Ceněna byla v léčitelství a jako afrodiziakum. Říkalo se, že díky řízné chuti budou i řízné vztahy.

Recept Aha!: 
Sirup s mátou
Budete potřebovat: 1 kg očištěné rebarbory, 1 kg speciálního cukru na přípravu sirupu, 1 l vody, 1 svazek máty.
Postup: Očištěnou rebarboru dejte do velkého hrnce, přidejte vodu a přiveďte k varu. Vařte cca 20 minut, až se rebarbora začne rozpadat. Přidejte cukr na přípravu sirupu a pořádně míchejte, dokud se nerozpustí. Vložte mátu a nechte odstát při pokojové teplotě 3 – 4 hodiny. Směs sceďte, šťávu ještě jednou přiveďte k varu. Horký sirup nalijte do lahví, dobře uzavřete a skladujte v chladu.

Jak sklízet rebarboru čtěte ZDE

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.