Rádce Aha!: Jak správně opékat špekáčky | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 21. července 2024

Svátek slaví Vítězslav, zítra Magdaléna

Rádce Aha!: Jak správně opékat špekáčky

Opékání špekáčků nad plameny je špatně! Teplota je nad nimi nižší než u uhlíků a kromě toho vzduch nad plameny obsahuje rakovinotvorné škodliviny.
Opékání špekáčků nad plameny je špatně! Teplota je nad nimi nižší než u uhlíků a kromě toho vzduch nad plameny obsahuje rakovinotvorné škodliviny. (Náš Grunt)

Praskání dřeva, mihotající plamínky a linoucí se vůně opékaných špekáčků. Téhle letní idylce málokdo odolá. Jak na to, abyste neměli místo šťavnaté uzeniny uhlík?

1. Klíčem úspěchu je samozřejmě v první řadě kvalitní špekáček. Ten by měl mít okolo 70 – 80 % masa a dále by měl obsahovat: vepřové sádlo, vodu, dusitanovou solicí směs a směs koření.
Složkami navíc jako je škrob, vláknina, barviva, sója, separáty, stabilizátory ,či dokonce zvýrazňovač chutě a vůně jen výrobci dohánějí to, co špekáčku do kvality schází.

2. Dalším základem je mít trpělivost. Správně se mají špekáčky opékat nad žhavými uhlíky, takže musíte rozdělat pořádný oheň, abyste jich měli hodně. Nejlepší je použít dřevo z listnatého stromu.


3. Samozřejmě je potřeba špekáček nařezat, aby se pořádně propekl. Obvyklým a osvědčeným způsobem je nářez dvěma řezy do kříže z obou konců uzeniny, a to do hloubky jedné třetiny špekáčku. Čím víc řezů uděláte, tím vytvoříte tenčí špičky, které mohou snadno při opékání zuhelnatět.

4. Hurá na opékání! Musíte hlídat, aby se špekáčky upekly rovnoměrně a nespálily se. Teplota nad uhlíky je mnohem vyšší než nad plameny. Proto špekáček stále otáčejte, aby se prohřál celý, aniž by se jeho povrch spálil.

5. Když se špekáček opéká, šťáva, která se z něj vylučuje, kape na uhlíky, z nichž vyšlehávají plamínky. Stačí, když špekáček mimo ohniště oklepete a opět ho pozvolna opékáte. Rozhodně to ale neuspěchejte, nad uhlíky ho nechte alespoň deset minut.

Takhle ne!
Opékání špekáčků nad plameny je špatně! Teplota je nad nimi nižší než u uhlíků a kromě toho vzduch nad plameny obsahuje rakovinotvorné škodliviny. Špekáčky se sice rychleji »opálí«, ale jen zvenku a uvnitř zůstávají syrové.

Špekáčky 4x jinak!
Věděli jste, že v obchodech můžete narazit na 4 druhy špekáčků? Špekáčky s logem, běžné špekáčky, vepřové špekáčky a také drůbeží špekáčky? Jaký je mezi nimi rozdíl?


Špekáček s logem Zaručená tradiční specialita

●    min. 56 % masa = 38,5 % hovězího a 17,5 % vepřového
●    min. 6 % čistých svalových bílkovin
●    max. 45 % tuku
●    max. 2,5 % soli
●    nesmí se dobarvovat, nesmí se používat strojně oddělené maso, drůbeží strojně oddělené maso, rostlinné bílkoviny, živočišné bílkoviny a zvýrazňovače chuti

Běžný špekáček (podle vyhlášky)
●    min. 40 % masa (hovězí, vepřové a telecí v libovolném poměru nebo může být zastoupeno jen jedno z nich)
●    max. 45 % tuku
●    nesmí se používat strojně oddělené maso, drůbeží strojně oddělené maso

Vepřový špekáček

●    80 % masa = 54 % vepřového a 26 % hovězího
●    max. 45 % tuku
●    přípustné složky: vepřové maso, vepřové sádlo, hovězí maso, voda, dusitanová solicí směs, koření (sladká paprika, černý pepř, muškátový ořech, sušená zelenina: česnek)
●    nesmí se používat strojně oddělené maso, drůbeží strojně oddělené maso, rostlinné bílkoviny, živočišné bílkoviny, zvýrazňovače chuti

Drůbeží špekáček

•    min. 45 % drůbežího masa nebo drůbežího strojně odděleného masa
•    max. 45 % tuku
•    syrové vepřové sádlo
•    připouštějí se vepřové a drůbeží kůže

Jak založit ohniště čtěte ZDE

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.