Velký test rotačních sekaček pro střední zahrady: Nedejte trávě žádnou šanci! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 22. června 2024

Svátek slaví Pavla, zítra Zdeňka

Velký test rotačních sekaček pro střední zahrady: Nedejte trávě žádnou šanci!

Nedejte trávě žádnou šanci!
Nedejte trávě žádnou šanci! (Foto Profimedia.cz, ara)

Tentokrát jsme otestovali modely střední třídy sekaček vhodné pro plochy do 900 m².  Mají šíři záběru sekání 46 cm, osazeny jsou benzinovými motory o objemu 120 až 140 ccm a pracovním výkonu cca 2 kW. Pro ulehčení práce jsou vybaveny pojezdem. Vhodné jsou především pro sekání zahrad, ale některé zvládnou i náročnější plochy s vyšší trávou. 

Jak jsme testovali

Stroje byly prověřeny především při práci samotné. Sekali jsme suchou i vlhkou trávu na pravidelně udržovaných plochách, kde byl porost vysoký cca 12 cm. Sledovali jsme vybavení, vlastnosti motoru od startování až po dostatečný výkon v plné zátěži a také, jak snadno se sekačkou manipuluje a jak je přívětivá na ovládání. Pokud byly sekačky osazeny většími zadními koly, ocenili jsme u nich lepší průchodnost v nerovném terénu. Stroje byly také podrobně prohlédnuty a prozkoumány z hlediska technického řešení a dílenského zpracování.

Olga Kábová www.itest.cz
V technických parametrech jsou uvedeny údaje ze štítků strojů

1. místo

Stiga 48 SQB (Kobras) 11 590 Kč

Motor: Briggs&Stratton, OHV, 165 ccm

Výkon: 2,27 kW při 2900 ot/min.

Záběr sečení: 46 cm

Hmotnost: 33 kg

Koš: 60 l

Záruční doba: 2 roky

Dobře ovladatelný stroj s vyšším uživatelským komfortem. Sekat s ním můžete v různých režimech – klasicky se sběrem do koše, s bočním odhozem či mulčovat s použitím dodávané záslepky. Sekačka je vyvážená a velmi dobře si v testu poradila i s vyšší vlhkou trávou. Sběrný koš naplnila bez problémů celý. Dobře zvládla díky velkým zadním kolům i nedokonale rovné travní plochy. Madlo lze nastavit výškově ve třech polohách, do transportní polohy lze složit s pomocí rychloupínacích pák. Vpředu na šasi je ještě umístěno pomocné madlo pro přenášení. Motor startuje velmi dobře zahřátý i studený, sytič má automatický. Vzduchový filtr s papírovou vložkou je dostupný s použitím nářadí, kola jsou osazena kuličkovými ložisky.

Výhody: výborně seká, velmi dobrý sběr trávy do koše, snadná ovladatelnost, vyvážená i s plným košem, mulčování, boční odhoz

Nevýhody: kovové ovládací hrazdy s tužším chodem

Hodnocení: vítěz testu

 

2. místo

Patriot LM 46 SP (Mountfield) cena: 6 990 Kč

Motor: DG 450 OHV 135 ccm

Výkon: 1,9 kW při 2800 ot/min.

Záběr sečení: 46 cm

Hmotnost: 33 kg

Koš: 60 l

Záruční doba: 2 roky

Sekačka s ocelovým šasi se osvědčila při sekání ve všech testovacích režimech na připravených travních plochách. Stroj bez problému zvládl práci i na nepříliš rovné drnovité louce s vyšší a vlhkou trávou. Zcela naplnil sběrací koš s indikací plnosti. Sekačka je v terénu obratná a snadno ovladatelná. Velmi dobře se s ní manipuluje i v členitějším terénu při sekání kolem keřů, či stromů. Osazena je motorem, který startuje na první zatažení startovací šňůry. Výšku sekání nastavuje obsluha centrálně jednou pákou v deseti polohách. Madlo s návlekem pro příjemnější držení lze složit do transportní polohy pomocí rychloupínacích pák. Molitanový vzduchový filtr lze demontovat bez použití nářadí a kola jsou osazena kuličkovými ložisky.

Výhody: výborný sběr do koše, obratná v terénu, snadný start, rychloupínací páky pro složení madla, pravidelný střih

Nevýhody: bez možnosti změny otáček motoru, nemá mulčovací záslepku

Hodnocení: 4 hvězdy velmi dobrá

3. místo

Al-ko 46.5 SP-A Highline (Uni Hobby) cena: 8 590 Kč

Motor: Al-ko, OHC, 125 ccm

Výkon: 2 kW při 2850 ot/min.

Záběr sečení: 46 cm

Hmotnost: 33 kg

Koš: 70 l

Záruční doba: 2 roky

Stroj se vyznačuje výborným sběrem trávy do koše i dobrou ovladatelností. Sběrný koš je velmi objemný a výhozový otvor sekačky se neucpává ani při sekání vyšší vlhké trávy. Práce je tak pěkně plynulá. Celoplastový koš s indikací plnosti má ale vyšší hmotnost sám o sobě, a když je naplněn trávou, je značně těžký a jeho vyprázdnění vyžaduje fyzicky zdatnějšího uživatele. Studený motor Al-ko startuje dobře s pomocí palivové pumpičky, zahřátý nastartujete po cca třech až čtyřech pokusech. Madlo nemá měkčený návlek i hrazdy jsou kovové. Výška sečení se nastavuje centrálně pákou v sedmi polohách, pokud chcete nastavit vyšší výšku sečení, tak se dostává ruka na páce do kontaktu s madlem. Velká zadní kola jsou osazena kuličkovými ložisky, molitanový vzduchový filtr demontujete bez použití nářadí.

Výhody: dobře seká, výborný sběr do koše, jednoduché ovládání, mulčovací záslepka

Nevýhody: obtížnější teplé starty, těžký koš, náročnější vyprázdnění koše, sklopit lze jen horní část madla, nemá měkčený návlek,

Hodnocení: 3 hvězdy dobrá


4. místo

Vega 465 SDX (Kasa, e-shop) cena: 5 734 Kč

Motor: OHV 140 ccm

Výkon: neuvedeno kW při 2800 ot/min.

Záběr sečení: 46 cm

Hmotnost: 30 kg

Koš: 60 l

Záruční doba: 3 roky


Model, který dobře seká a poradí si i s drnovitou vlhkou trávou. Žací nůž nemá sběrací lopatky, a zřejmě právě proto sběrný plní do cca ¾ jeho objemu. Sekačka je lehká a při práci se dobře ovládá, pokud ale stroj nepotřebujete otočit. Při couvání jsme totiž zaznamenali zvýšený odpor, což znesnadňuje manipulaci při sečení. Studený motor startuje dobře, zahřátý o něco hůře. Uživatelská změna otáček motoru není možná. Kovové madlo nelze výškově nastavit. Ovládací páky kladou poměrně velký odpor, který musí uživatel překonat. Filtr je přístupný bez pomoci nářadí a kola jsou osazena kuličkovými ložisky. Výšku sečení je možné nastavit centrálně v osmi polohách.

Výhody: výkonný motor, dobře seká, motor neztrácí v zátěži na výkonu

Nevýhody: horší teplý start, zadní kolečka kladou odpor při couvání, tuhé ovládací páky, bez mulčovací záslepky, koš plní do ¾ objemu, bez možnosti změny otáček motoru.

Hodnocení: 2,5 hvězdy uspokojivá

5. místo

Hecht 546 SX (Hecht) cena: 5 190 Kč

Motor: Hecht OHV, 135 ccm

Výkon: 2,4 kW při 2850 ot/min.

Záběr sečení: 46 cm

Hmotnost: 32 kg

Koš: 55 l

Záruční doba: 2 roky

Při sekání má stroj poměrně pomalou pojezdovou rychlost a níže položené nenastavitelné madlo. Navíc se i při sekání suché trávy často ucpává výhozový otvor, který je nižší a s vyšším náběhem pro odhoz trávy. Práce není plynulá, místo sekání spíše mulčujete a plocha není pravidelně posečena. Výška sečení se nastavuje centrálně pákou v pěti polohách, ale nastavení dvou nejnižších poloh je téměř nepoužitelné. Šasi je při stupni 1 a 2 příliš nízko nad zemí. Motor startuje dobře, sytič má mechanický, jeho ovládání je umístěné na horní části madla. Molitanový vzduchový filtr je dostupný bez použití nářadí. Složení madla je možné pouze v jeho horní části. Kola jsou uložena v kuličkových ložiscích.

Výhody: snadný start

Nevýhody: pomalý pojezd, nízko položené madlo, časté ucpávání výhozového otvoru, nepravidelně posečená plocha, víčko palivové nádrže lze obtížně povolit, první dvě polohy nastavení výšky sečení jsou příliš nízké

Hodnocení: 2 hvězdy méně uspokojivý



Přečtěte si
Josef124
13. 6. 2020 • 13:46

My máme benzínovou sekačku AL-KO a jsme s ní spokojení. Trávu seká dobře, má docela velký koš, takže ho nemusím pořád vysypávat a hlavně má pojezd, který mi při sekání hodně usnadní práci. Objednali jsme si ji z http­s://ww­w.na­radi­nazah­radu­.cz/ a přidali jsme k tomu ještě další nářadí pro zahradu, protože toho není nikdy dost.

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.