Sedmikráska: Osvědčené rady pro zdraví! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 18. dubna 2024

Svátek slaví Valérie, zítra Rostislav

Sedmikráska: Osvědčené rady pro zdraví!

Sedmikráskami si můžete dochutit chleba s máslem.
Sedmikráskami si můžete dochutit chleba s máslem. (Shutterstock.com)

Naši předkové vypozorovali, že sedmikráska chudobka sice vydrží mrazy až do –15 °C, ale když vykvete, je jaro za dveřmi. Spousty těchto žlutobílých drobných kvítků teď pokrývají kdejaké prosluněné místo, a kdo chce, může je začít sbírat. Neprohloupí.

Chudobka a jak na ni

Někdejší babky kořenářky sbíraly květy sedmikrásek hlavně na svátek sv. Jana - 16. května, mezi polednem a hodinou po něm. To prý byly květy nejrozvinutější a jejich léčivá síla největší. Trhaly se i s částí stonku, asi tak dvoucentimetrovou, která držela kvítek pohromadě. Sedmikrásky se sušily zásadně na stinném a dobře větratelném místě a uchovávaly se ve lněných sáčcích.

Proč je léčivá

Obsahuje ve vysoké koncentraci celou řadu látek prospěšných lidskému organismu. Jsou to mimo jiné saponiny, třísloviny, hořčiny, silici, sliz, minerální látky, pryskyřice, organické kyseliny, flavonoidy, inulin. Rostlina podporuje vykašlávání, působí protizánětlivě, svíravě a hojivě. Osvědčila se při zánětech močových cest a při zánětu ledvin, kdy se pije sedmikráskový čaj. Ve formě koupelí se užívá při různých kožních chorobách, při ekzémech, lupénce, lišejích, vyrážkách či akné i na nehojící se rány.

Na co se používá:

› při kašli a zahlenění
› při nachlazení
› pro jarní pročištění
› při nechutenství
› po bodnutí hmyzem
› při kožních problémech
› při poruchách trávení

Jak se sedmikrásce také říká:

Chudobinka ● hladověnka ● husí kvítko ● jiskérka * stokráska ● sirotka ● zapomenutka ● cikánka ● šešetka

Osvědčené recepty:

Sirup proti kašli: dvě sklenice kvítků sedmikrásky a jeden a půl sklenice cukru smícháme dohromady. Necháme odležet do druhého dne. Po uležení slijeme do čisté láhve a skladujeme v lednici. Sirup zde vydrží tři až čtyři měsíce. Podáváme 3x denně jednu lžíci.

Obklady: do čtvrt litru horké vody dáme dvě lžíce sušených květů, popřípadě 4 lžíce čerstvých květů a deset minut louhujeme. Pak – podle charakteru poranění – ve výluhu namočíme vatu nebo látku. Obklad přikládáme na odřeniny, opařeniny, omrzliny, rány, ale i na bolavé klouby a svaly.

Čaj: čtyři lžíce čerstvých květů zalijeme čtvrt litrem vroucí vody a deset minut louhujeme. Pije se při nachlazení, tři šálky denně. Med účinky čaje zvyšuje.

Med: čtyři hrsti květů propláchneme, pocukrujeme, pokapeme citronem, přelijeme půllitrem vařící vody a necháme den odstát. Pak přidáme cca 5 dkg cukru, několik plátků pomeranče a pomalu zahříváme do varu, pak necháme vše vychladnout. Vše opakujeme až do zmedovatění roztoku.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.