Objevili ráj netopýrů: V Milovicích mají úkryty v podzemí! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 30. září 2023

Svátek slaví Jeroným, zítra Igor

Objevili ráj netopýrů: V Milovicích mají úkryty v podzemí!

Netopýr černý byl v Milovicích objeven hned pětkrát.
Netopýr černý byl v Milovicích objeven hned pětkrát. (Foto Česká krajina)

Do rezervace v bývalém vojenském prostoru v Milovicích na Nymbursku nastěhovali ochránci přírody nejprve divoké koně, pak zpětně šlechtěné pratury a nakonec i zubry. Teď ale zjistili, že jde i o ráj netopýrů. Vzhledem k prostředí je to rarita!

„Milovice a okolí jsou spíše placka a nikoho by nenapadlo, že je to lokalita bohatá na netopýry,“ řekl Aha! Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích.

Netopýr velkouchý patří k těm vzácnějším.

Ten má neoficiální teorii, že netopýři osídlují staré vojenské prostory pod zemí. „Ukrývají se ve starých šachtách, ale jsou tam i staré stromy, kde můžou být v jejich dutinách,“ mínil Jirků.

Zajímavostí je i to, kolik druhů se tam objevilo. Podle odchytu, který trval dva dny, bylo zjištěno 15 druhů a tři druhové dvojice, tedy nejméně 18 druhů. „Jde o dvě třetiny létavců žijících v Čechách,“ uvedl Jirků s tím, že není netopýr jako netopýr. „Někteří jsou úplně jiní. Je to, jako kdybyste porovnával sýkorku a vrabce,“ vysvětlil odborník.

Netopýr černý byl v Milovicích objeven hned pětkrát.

Víte, že...

...netopýři a kaloni jsou jediní savci, kteří dokážou létat? Mají i schopnost tzv. utajené březosti – pozastavit vývoj plodu a odložit jeho porod i vývoj na příznivější období, kdy bude např. více potravy.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.