Vlna veder v Austrálii: Z nebe padají vaření netopýři! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 1. října 2022

Svátek slaví Igor, zítra Olívie

Vlna veder v Austrálii: Z nebe padají vaření netopýři!

Někteří zemřeli na dehydrataci, jiní byli doslova uvařeni zaživa.
Někteří zemřeli na dehydrataci, jiní byli doslova uvařeni zaživa. (Foto Richmond Valley Council)

Zatímco v Česku se s úlevou loučíme s mrazy, Austrálii naopak drtí vlna extrémních veder. Ta na jihovýchodním pobřeží způsobila morbidní úkaz – z nebe tu popadaly tisíce netopýrů doslova uvařených zaživa!

eploty v Austrálii v uplynulých dnech šplhaly až ke 46 °C ve stínu! A protože netopýři patří k živočichům, jejichž organismus se s takto krutým horkem nedokáže popasovat, tisíce jich zahynuly. Dehydrovaní a zevnitř uvaření okřídlení savci popadali ze stromů i přímo z oblohy do parků, ulic, ale i domovních dvorků zejména v oblasti Richmond Valley ve státě New South Wales. Jen tam zřízenci nasbírali do pytlů na 2000 zdechlin!


Puch a nemoce
Úřady proto vyhlásily pohotovost, tlející mršiny totiž představují velký problém. „Některé zdechliny jsou v těžko přístupných oblastech, takže je budeme schopni odstranit až za několik dnů. V těchto zónách se tedy bude šířit velký zápach,“ vysvětlil radní Vaughan Macdonald a dodal, že horší než puch je hrozba šíření nemocí. „Netopýři, a zejména ti australští, mohou přenášet virus vztekliny a jemu podobný henipavirus. Proto by se nikdo neměl jejich mrtvol dotýkat,“ varuje Macdonald a dodává: „Hoďte na ně ručník a počkejte, až si pro ně přijedou odklízeči.“

Víte, že...
...Austrálie zažívá nejteplejší léto za 158 let měření?Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.