Transsexuál Petr Nitka (23): Holka, nebo kluk? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 19. března 2024

Svátek slaví Josef, zítra Světlana

Transsexuál Petr Nitka (23): Holka, nebo kluk?

2017, říjen. Petr už je skoro holka…
2017, říjen. Petr už je skoro holka…  (Foto Aha! – Michal Protivanský, Profimedia. ara)

Jaké to je, když je člověk cizincem ve vlastním těle? Petr Nitka (23) z Ostravy tento pocit důvěrně zná. Už odmala věděl, že je jiný. Hrál si s panenkami, mamince potají kradl make-up a ve škole zapadal spíš do dívčího kolektivu. Pochopit a přiznat si, že je transsexuál, pro něj bylo vysvobození. A to, že je tak trochu jiný než ostatní, navíc dokázal využít v pracovním životě. Stal se z něj první androgynní model v České republice, a proslavil se dokonce i v zahraničí! 

Dětství bez autíček
„Moji rodiče se rozvedli, když mi bylo pět,“ začíná své vyprávění Petr. Pořádně nevíte, jestli se bavíte s klukem, nebo holkou. Když to chcete opatrně zjistit, Petr ihned vyžaduje, abyste s ním jednali jako s dívkou. „Vyrůstal jsem jenom s mamkou a babičkou. A vztah jsme měli úžasný. Vlastně jsme dodnes nejlepší kamarádky.“ Od ostatních chlapců svého věku se Petr vždy trochu lišil.

Po bytě chodil s ručníkem na hlavě a prohlašoval, že to jsou vlasy. Mamince kradl šminky a nastřádal si pěknou sbírku panenek. Jeho ženské rysy se začaly víc projevovat během studia na střední škole. Tehdy se začal oblékat do dámských šatů, v šestnácti se poprvé nalíčil. Do světa modelingu ale pronikl až později, v době, kdy odjel na jazykový kurz do Austrálie.

Úspěchy slaví 
v zahraničí
„Do Austrálie jsem odjel s kamarádkou studovat angličtinu,“ vysvětluje Petr. „Seznámili jsme se tam s jedním fotografem, který mě nafotil a snímky poslal do různých magazínů. Nabídky pak začaly chodit samy.“ O Petrovi se začalo psát jako o prvním československém androgynním modelovi.

Zájem o něj ale měli především v zahraničí. Žasli nad tím, jak se v jeho zjevu potkává chlapecky čistý cherubín s dívčí vyzývavostí. Ve tváři má tajemství, nikdo se dlouho neodvážil zeptat, jak je na tom se sexuální identitou. Jeho fotografie v prosinci 2015 otiskl prestižní irský módní časopis Ondine. O rok později o něm korejský filmař Sungmoo Mason Heo natočil dokument.

Loňské léto strávil prací v Africe, letošní jaro pak v Indii. A právě tam nastal zásadní zlom v jeho životě. „Do té doby jsem příliš neuvažoval o změně pohlaví. Ale v Indii mě všichni brali jako ženu, i když věděli, že jsem muž. A já zjistil, že mi to tak vyhovuje.“ Pochopili ho, otevřeli mu oči a postrčili k sebeuvědomění. Proto se po návratu do Čech rozhodl absolvovat dlouhý proces, který změně pohlaví předchází.

Raději má kluky, myslí žensky a říká, že byl vždy svoji unisexualitou nadšen. Baví ho být odlišný, výjimečný, originální… Váží něco málo přes padesát kilo, rysy spíš jemně ženské. Ženou se ostatně zanedlouho stane.

Takže už vás můžu oslovovat Petro?

„Raději Peto, jméno Petra se mi nelíbí (smích). To, že mě lidé oslovují v ženském rodě, je v pořádku. Nikdy mi to nevadilo, naopak. Uvnitř se cítím být ženou, mám ženské myšlení, ženské rysy. Chlap jsem jenom zvenku.“

A jaké jsou ty typické ženské rysy?

„Jsem hrozně náladová, líbí se mi muži a mé nejlepší kamarádky jsou ženy. V koupelně denně strávím asi tři hodiny a mou velkou zálibou je kosmetika.“

Zbylo vám něco z mužských vlastností?

„Rozhodně. Nesnáším uklízení a jsem hrozně líná. A uvařit umím jenom tři jídla – jedno s rýží, jedno s těstovinami a jedno s masem. Ale všem to chutná, takže je to asi v pořádku (smích).“

Tak to se pak nedivím, že jste tak hubená…

„Ale já jím hodně! Nedržím žádné diety. Samozřejmě se snažím stravovat zdravě a chodím běhat. Ale to je tak všechno. Nemám problém dát si třeba burger s hranolky. Stejně jako ostatní holky v modelingu. Zatím jsem nepotkala žádnou, která by potvrzovala všechny ty fámy, o kterých se v showbyznysu mluví.“

Myslíte tím třeba drogy?

„Taky. Nebo se třeba říká, že holky v téhle branži jsou hrozně nepřející. S tím jsem se taky nesetkala. Naopak, vždycky když byl nějaký problém, tak se všechny semkly a vzájemně si pomohly.“

Procestovala jste spoustu zemí. Kde jsou podle vás nejvíc nakloněni transsexuálům?

„Samozřejmě ve Spojených státech, tam je to jeden velký cirkus. Ale velmi mě překvapilo, jak vlídně mě přijali v Indii. Lidé mě tam poznávali na ulicích a prosili mě, abych jim požehnala. V jejich náboženství je totiž jeden z bohů androgynní bytost, takže oni mě brali jako bohyni. Několikrát jsem tak musela políbit staré dámy na bindi (hinduistická tečka na čele – pozn. red.).“

Byl to ten zlomový moment, kdy jste se rozhodla pro změnu pohlaví?

„Dá se to tak říct. Dřív jsem zkrátka neměla potřebu procházet celým tím dlouhým procesem. Nejdřív totiž musíte absolvovat několik pohovorů s psychology a sexuology, úspěšně složit testy a poté se přistupuje k hormonální léčbě, která trvá rok. Operativní změna pohlaví je až posledním krokem.“

Nebyla pro vás vyšetření nepříjemná?

„Asi jsem měla štěstí na lidi, ale všechno probíhalo v klidu. Spíš jsem nepochopila, jak z těch testů poznají, kdo může změnu pohlaví podstoupit a kdo ne. Měla jsem třeba nakreslit strom. Nebo postavu muže a ženy.“

Hormonální léčbu užíváte pátým měsícem. Jak se cítíte?

„Celkově se cítím se dobře. Rostou mi prsa a mění se mi hlas. Ale je to velký nápor na psychiku. V jednu chvíli se směju, za pět minut brečím.“

Jak se vaši rodiče smířili s tím, že brzy nebudou mít syna, ale dceru?

„Velmi dobře, nikdy mezi námi nevznikl žádný konflikt. Maminka mě moc podporuje. Už mě dokonce začala oslovovat v ženském rodě. Táta je překvapivě radši, že nebude mít syna-gaye, ale »normální« dceru (smích). A babička, ta se s tím postupně srovnává. Je to na dobré cestě. Teď mi darovala nějaké své šperky a šije mi nové oblečení.“

Nepůsobí vám vaše orientace problémy v osobním životě?

„Ne, opravdu mám štěstí na skvělé přátele. Navíc jsem přednedávnem začala randit s jedním mužem. Poznali jsme se v Rumunsku, kde jsem byla na Fashion Weeku. A i když to může působit zvláštně, do vztahu se mnou šel i přes to, že ví, že ještě nejsem tak úplně žena. Ale až se jí stanu a budu mít v občanském průkaze uvedeno nové jméno a rodné číslo, tak budu mít všechna práva, jako ostatní ženy. Třeba si adoptovat děti. A na to se upřímně moc těším!“

Kdo je androgynní člověk?

Jde o označení lidí, kteří vykazují jak mužské, tak dámské charakterové vlastnosti. Pohlavní nejednoznačnosti najdeme ve vzhledu, v sexuální identitě i povaze. První zmínky o androgynii pocházejí už ze starověkého Řecka.

Transsexualita očima odborníků

Odborníkům se dodnes nepodařilo tak úplně objasnit, jak transsexualita vzniká. Nejpravděpodobnějším důvodem je hormonální nerovnováha v 3., 4. nebo 5. měsíci těhotenství. Během ní dojde u plodu k opačnému naprogramování mezimozku pro rodovou identitu. Protože je transsexualita řazena mezi lékařské diagnózy, velká část operativní změny pohlaví je hrazena zdravotní pojišťovnou.


Transsexuálové, kteří hýbou světem showbyznysu:

* Amanda Lepore (49)

Americká zpěvačka a herečka, původně rodák z New Jersey Armand Lepore, si změnu pohlaví doslova odpracovala. Pro svého transsexuálního kamaráda šila kostýmy a výměnou za to dostávala hormony. Po změně pohlaví našla zálibu v plastických operacích.

* Lea T (36)

Modelka o sobě dala vědět na letních olympijských hrách v Rio de Janeiru, kde se představila v zahajovacím průvodu a nafotila žhavé snímky na pláži. Dnes aktivně podporuje práva transsexuální komunity.

* Caitlyn Jenner (67)

Otčím zpěvačky Kim Kardashian a bývalý olympijský desetibojař Bruce Jenner prošel změnou pohlaví v roce 2015. Cítí se teď prý líp než kdy dřív. Mj. je tatínkem sester Kendall a Kylie Jennerových, slavných modelek.

* Andreja Pejic (26)
Australský model se srbskými kořeny Andrej Pejic předváděl nejprve pánskou módu. Na přehlídkových molech si také vydělal na operaci, kterou absolvoval v roce 2014.

* Caroline Cossey (63)
Britská modelka a herečka se po proměně dokonce objevila ve filmu o agentovi Jamesi Bondovi (1981) a nafotila svůdné snímky pro časopis Playboy.



Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.