Jak se dělá z chlapa žena? A jak naopak z ženy muž? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 2. března 2024

Svátek slaví Anežka, zítra Kamil

Jak se dělá z chlapa žena? A jak naopak z ženy muž?

Přeborníky v operacích pohlaví jsou asijští chirurgové, především v Thajsku. Psychologie se zde moc neřeší, důležité je především to, že na operaci máte. Věřili byste, že tohle tělo bylo kdysi mužské?
Přeborníky v operacích pohlaví jsou asijští chirurgové, především v Thajsku. Psychologie se zde moc neřeší, důležité je především to, že na operaci máte. Věřili byste, že tohle tělo bylo kdysi mužské? (Aha! – Jaroslav Benda, Profimedia.cz, ara)

Posledního půl roku zaplňuje stránky novin po celém světě podivný potetovaný tlouštík s neupraveným vousem. Na tom by nebylo nic tak zvláštního, kdyby u něho nebylo napsáno, že jde o dceru slavné zpěvačky Cher.

Chaz, jak si statný chlapík říká, se původně jmenoval Chastity a v roce 2009 se jednoduše nechal změnit z dívky na kluka. Dnes dokonce tančí v americké verzi taneční soutěže StarDance, pochopitelně jako tanečník, nikoli tanečnice. Co všechno vlastně obnáší změna pohlaví?

1. Psychoterapie

Na úplném začátku čeká pacienta, který se rozhodl pro změnu pohlaví, dlouhé psychologické, psychiatrické a sexuologické vyšetření. Jeho cílem je určit přesnou diagnózu, vyloučit lidi psychotické, duševně nemocné i ty podléhající sebeklamu. Často během léčby lidé například zjistí, že ve skutečnosti jsou homosexuální, nikoliv transsexuální, případně že celý jejich pocit nespokojenosti s vlastním tělem má úplně jiné kořeny.

2. Formální změny

V druhé fázi přichází formální změny. Lékařská komise uzná výsledky psychologických vyšetření a stanoví program léčby. Potom přijde na řadu oficiální změna jména a příjmení. Pacient si musí vybrat jméno sexuálně neutrální, např. René, Nikola, v případě příjmení třeba Kočí nebo Janků.

3. Hormonální léčba

Předchozí kroky trvají asi rok, u někoho i déle. Nyní přichází na řadu hormonální léčba, jejímž cílem je přivodit takové fyzické změny, aby sekundární pohlavní znaky připomínaly opačné pohlaví. Mužům tak přestávají růst chlupy po těle, mění se jim hlas, rozšiřují se boky atd., ženám naopak hlas hrubne, rostou vousy, rozšiřují se ramena.

Při přeměně ženy na muže je tato léčba účinnější. Hormonální léčba trvá asi dva roky a během této doby musí pacient aspoň rok žít kompletně a výlučně jako příslušník žádaného pohlaví. Hormonální léky bere pacient ale až do konce života.

4. Chirurgická změna

Z muže na ženu

Po asi třech letech vyšetření a hormonální léčby přichází onen vytoužený okamžik. Muži jsou vykastrováni, je jim podkožně amputován penis (zůstává pouze malá výseč žaludu, ze kterého je později vytvořen klitoris), z kůže šourku jsou vytvořeny stydké pysky, vagína je vytvarována z kůže penisu, je zachována močová trubice.

Z ženy na muže

Ve chvíli, kdy žena podstoupí všechny předchozí kroky, přichází na řadu chirurgická operace. Lékaři odstraní prsa, zachovají pouze prsní dvorce a bradavky. Poté z těla vyjmou dělohu a vaječníky a je vytvořen penis a močová trubice.

Možností jak vymodelovat penis je několik, používá se například kožní lalok z předloktí. Penis ovšem není možné ztopořit obvyklou cestou, je nutné používat různé mechanické pomůcky.

5. Plastická operace

V tuto chvíli je změna hotova, z muže se stala žena a naopak. Někteří pacienti jsou nyní spokojeni, jiní ale ještě touží vylepšit svůj zevnějšek pomocí plastické operace. Lékaři tak provádějí liposukci určitých míst, tvarují a zvětšují prsa, modelují boky či nos atd.

Co je to transsexualita?

Transsexualita je tzv. vrozená inverzní sexuální orientace. Laicky řečeno touží transsexuál po opačném pohlaví. Mužská osobnost je tak uzavřena v ženském těle a naopak. Transsexuál se cítí jakoby v cizím těle, se kterým se nedokáže ztotožnit.

Je nespokojený se svými genitáliemi a přeje si být vybaven tělesnými znaky opačného pohlaví. Transsexualita se nedá nijak léčit, stav je nezvratný, jedinou šancí je tak operativní změna pohlaví. Tato operace dnes již není nic nezvyklého a předchází jí dlouhá psychologická a hormonální léčba.

Chaz Bono (42)

Narodil se jako dívka slavné americké zpěvačce Cher a jejímu manželovi Sonnymu Bonovi. Dostala jméno Chastity. Před třemi lety se ale rozhodla pro změnu pohlaví, která zatím není dokončená. Zbývá pouze vytvořit penis, Chaz chce ale jít na operaci až po taneční soutěži Dancing with the Stars, obdobě nám známé soutěže StarDance, které se momentálně účastní.

Čeští transsexuálové

Jana Teršová (40)

Kdysi byla Honzou Teršem, hrála hokej za Neratovice a sexuálně ji vzrušovaly ženy. Přesto cítila, v té době ještě cítil, že něco není v pořádku. V 34 letech se podrobil změně pohlaví a dnes žije jako šťastná a spokojená lesba. Hokej hraje stále, ovšem v ženském týmu. Její příběh jsme otiskli v Nedělním Aha! 23. 11. 2008.

Tereza Spencerová (46)

Jedna z průkopnic veřejné debaty o problémech transsexuálů. Většinu života prožila jako muž, zplodila dokonce syna. V roce 1998 spoluzakládá občanské sdružení Transforum pomáhající transsexuálům. Celý život pracuje jako novinářka.

Jaroslava Brokešová (45)

Kdysi byla mužem, pak se nechala přeoperovat na ženu. Proslavila se především tím, že žalovala armádu ČR za to, že ji po změně pohlaví nepřijala, ačkoliv předtím byla vojákem. Podruhé se mihla na televizních obrazovkách v roce 2007, kdy se marně snažila proklouznout do finále XFactoru. Pracuje jako řidička tramvaje.

Mike Perry (52)

Padesát let žil v těle ženy a jmenoval se Ivana. Porodil a vychoval dceru (20), nakonec se ale rozhodl pro změnu pohlaví. O tom všem napsal knihu, která je »biblí« českých transsexuálů.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.