Neléčená alergie zvyšuje riziko astmatu!

Jaro je v plném proudu už pár týdnů a stále potýkají s nějakou formou pylové alergie. I když nás počasí po zimě vždy láká ven, může nám příjemnou procházku zkomplikovat kýchání, kašel, svědění očí a sliznic, nebo dokonce astmatický záchvat, který se může objevit i z ničeho nic. Co je horší, alergie se může projevit v jakémkoliv věku. Odborníci poradí, proč alergie léčit včas, jak na to a jak zmírnit nepříjemné projevy nebo jim předcházet…
Způsoby léčby
Zatím se nepodařilo najít způsob, jak alergii úplně vyléčit. Postup je založen na vyhýbání se spouštěčům, preventivních opatřeních a tlumení příznaků pomocí léků. Léčbu lze rozdělit na léčbu protizánětlivou a úlevovou. K tomu se používají antihistaminika, která snižují citlivost buněk vůči alergenu. S jejich užíváním by se mělo začít cca týden před nástupem pylové sezóny. Dále kapky a spreje do nosu, které mírní otok nosní sliznice. „Pro odstranění alergenů ze sliznic a celkovou očistu organismu je také vhodné používat solné roztoky s mořskou nebo minerální vodou nebo si dopřát pobyt v solné jeskyni,“ doporučuje MUDr. Vojtová. Běžná jsou i bronchodilatancia, která znáte jako »dýchátka« a která roztahují průdušky, či kortikoidy, které mírní zánět.
Lze využít i specifickou alergenovou imunoterapii a biologickou léčbu. „Specifická alergenová imunoterapie je vytvořena každému pacientovi na míru a spočívá v podávání postupně se zvyšující dávky alergenu pod lékařským dohledem. Pokud je léčba úspěšná, imunitní systém alergika se naučí alergen tolerovat a téměř vůbec na něj nereaguje,“ doplňuje PharmDr. Lánová. Imunoterapie může být v rozmezí měsíců, ale i let.
Vhodné bylinky
Kromě klasických léků mohou při astmatu pomoci i bylinky. Přírodní cesta samozřejmě nenahrazuje léčbu, ale může ji účinně doplnit a zmírnit potíže. Bylinkářka Jarmila Podhorná doporučuje pečovat o celé dýchací cesty – ať už horní část, nos, průdušky, nebo plíce. „Z bylin můžeme na podporu a očistu horních cest dýchacích použít především tinkturu z žampionu. Působí jako přírodní antibiotikum, podporuje zdravou funkci průdušek, omezuje množení bakterií a posiluje imunitu,“ popisuje. Činnost horních cest dýchacích podle ní zlepšuje také směs bylin divizny, bezu černého a jitrocele, zvaná respiro, kterou doporučuje užívat i během nachlazení díky jejím antibakteriálním účinkům. Na sliznici dýchacích cest působí regeneračně také gemmoterapeutikum z černého rybízu. „Je účinné při senné rýmě, alergiích a úporné dušnosti. Je vhodným pomocníkem pro zlepšení celkového dýchání. Také divizna velkokvětá podporuje zdraví a funkci dýchacích cest, napomáhá vykašlávání, tlumí křeče průdušek a je vhodná při bronchiálním astmatu.“
Co ještě pomáhá
* Sledujte pylový kalendář či předpověď ohledně koncentrace pylu v ovzduší a přizpůsobte tomu své plány.
* Větrejte ráno nebo po dešti, kdy je koncentrace pylu v ovzduší nižší. Dejte do oken pylové sítě.
* Používejte sluneční brýle a pokrývku hlavy. Po příchodu z venku se osprchujte, včetně hlavy a vlasů, propláchněte oči a nos, převlečte se do čistého oblečení.
* V pylové sezóně častěji perte oblečení, oblečení sušte uvnitř nebo v sušičce.
* Zvlhčujte vzduch v místnostech, používejte čističky vzduchu a vysavače s tzv. HEPA filtrem.