Astrofotograf Popek: Ulovil červeného skřítka nad Českem! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 10. prosince 2022

Svátek slaví Julie, zítra Dana

Astrofotograf Popek: Ulovil červeného skřítka nad Českem!

18. srpna, 23:04:09 Červený skřítek nad jihem Čech.
18. srpna, 23:04:09 Červený skřítek nad jihem Čech.  (Foto pro Aha! – Martin Popek)

Fascinující nadoblačný jev rozzářil oblohu nad Českem! Vznikl při bouřce a trval jen pár milisekund. Jedná se o tzv. červeného skřítka, kterého dokázal vyfotografovat pozorovatel Ústavu fyziky atmosféry Martin Popek.

Červený zářící úkaz se na nebi objevil v pátek večer na hranici jižních Čech a Německa. „Jedná se vlastně o dva druhy nadoblačných blesků Red sprites (červený skřítek, pozn. red.) a Sprites halo.

Takovému spojení se přezdívá atomový výbuch a zachytil jsem letos jen dva podobné, takže jsou celkem vzácné,“ vysvětlil Aha! astrofotograf Popek. Ten oblohu pozoruje v Nýdku na Frýdecko-Místecku. „Červený skřítek byl ode mě daleko 425 kilometrů. Šířka úkazu byla něco nad 100 kilometrů,“ uvedl.

A co je vlastně přesně červený skřítek? „Rozsáhlý elektrický výboj, který vzniká nad bouřkovými mraky se silnou bleskovou aktivitou. Tyto výboje vznikají při pozitivním blesku, tedy výboji mezi kladně nabitým bouřkovým mrakem a zemí,“ doplnil.

Pozorovatel Martin popek sleduje dění na nebi vysokocitlivou analogovou kamerou. „Signál z ní jde do počítače, kde mám specializovaný program. Ten hlídá změny na obloze, a když vznikne blesk, tak nahraje snímek a video,“ řekl.

»Ulovil« i elfa
Začátkem dubna se nad republikou objevil vzácný blesk elf, kterého Popek také dokázal vyfotografovat, jako jediný v Česku. Trval pouhou jednu milisekundu.

Vrátí se tropy
Konec prázdnin si užijeme. Po víkendovém ochlazení vtrhnou do Česka ve čtvrtek tropy. Potrvají celý víkend a těšit se můžeme až na 32 °C. Následně se sice na poslední prázdninový týden ochladí, ale jen mírně. Bude krásných letních 26 stupňů.

Jak bude?

Dnes: Skoro jasno až polojasno, ojediněle přeháňky. Den 20 až 24 °C.
Zítra: Skoro jasno, ojediněle přeháňky. Noc 8 až 12 °C, den 22 až 26 °C.
Čtvrtek: Skoro jasno, místy přeháňky a bouřky. Noc 10 až 14 °C, den 26 až 30 °C.
Pátek: Oblačno až polojasno, místy přeháňky a bouřky. Noc 13 až 17 °C, den 28 až 32 °C.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.