Astropozorovatel má unikátní snímek: Ulovil »červené skřítky«! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 1. října 2022

Svátek slaví Igor, zítra Olívie

Astropozorovatel má unikátní snímek: Ulovil »červené skřítky«!

Pozorovatel Martin Popek.
Pozorovatel Martin Popek. (Foto Facebook)

Trvají jen pár milisekund, a pokud je stihnete vyfotografovat, jste opravdu machři! Pozorovateli Martinu Popkovi se to povedlo. Minulý týden ve středu ulovil první dva »červené skřítky« v letošní sezoně.

Snímek nadoblačného jevu vytvořil při bouři nad západem Čech. Používal k tomu vysokocitlivou analogovou kameru. „Oblohu pozoruji už sedm let z vesnice Nýdek. Od roku 2016 profesionálně pod Ústavem fyziky atmosféry,“ uvedl astrofotograf Popek.
Na svém kontě už má několik stovek vyfotografovaných nebeských úkazů. Je v tom natolik dobrý, že jeho snímky publikují i zahraniční odborné servery.

Snímek vytvořil ve středu ve 20:18 hodin.

Co je červený skřítek?

„Rozsáhlý elektrický výboj, který vzniká nad bouřkovými mraky se silnou bleskovou aktivitou. Tyto výboje vznikají při pozitivním blesku, tedy výboji mezi kladně nabitým bouřkovým mrakem a zemí,“ vysvětlil Popek. Nadoblačné blesky se sice vyskytují docela často, okem je však jen těžko zachytíte.

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.