Dnes slaví ČOKOLÁDOVÁ: Recepty na domácí zmrzlinu! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 4. října 2023

Svátek slaví František, zítra Eliška

Dnes slaví ČOKOLÁDOVÁ: Recepty na domácí zmrzlinu!

Dnes slaví  ČOKOLÁDOVÁ!
Dnes slaví ČOKOLÁDOVÁ! ( Foto Tatra, scom)

Čokoládová byla první! Už před 325 lety si na ní pochutnávali Italové. A přestože mezi nejoblíbenější příchutě stále patří vanilková, čokoládová má dnes svátek!

Předchůdce
S první »zmrzlinou« přišli Peršané a k dnešní mražené pochoutce měla vcelku daleko. Šlo o misku sněhu přelitého hroznovou šťávou nebo ochuceného šafránem. Na podobné sněhové lahůdce si pochutnávali i staří Řekové a Římané, kteří sníh ochucovali ovocnými šťávami či medem.

Mléčná z Mongolska
Zmrzlinu, jejímž základem nebyla voda, ale mléko, pravděpodobně jako první vyrobili Mongolové. Postupně se do mražené pochoutky začaly přidávat i jogurt, ořechy, ovoce a doslazovala se cukrem.

Základ v nápojích
Příchutě jako vanilková a čokoládová se nejprve používaly pro výrobu nápojů, které se později změnily na mražené dezerty. Právě v 17. století oblíbená horká čokoláda dala základ předpisu na čokoládovou zmrzlinu. První recepty pak byly zveřejněné v roce 1692 v italské Neapoli.

Umíchejte si sami:
Kakaová
Potřebujete: plechovku (397 g) Pikaa, 200 g 30% smetany ke šlehání a hrst mletých oříšků.
Postup: Plechovku Pikaa rozšleháme v misce, v druhé našleháme smetanu. Obě směsi promícháme a vlijeme do plastové misky s uzavíratelným víkem a posypeme oříšky. Připravenou zmrzlinu mrazíme zhruba 5 hodin.

Čokoládová
Potřebujete: 200 g rozehřáté čokolády na vaření (a kousek na ozdobu), 3 lžíce cukru, kelímek 30% smetany ke šlehání a 50 ml studeného mléka.
Postup: Smícháme čokoládu s cukrem a smetanou. Poté pomalu přiléváme mléko a mícháme, dokud se suroviny nespojí. Zmrzlinu přendáme do uzavíratelné misky, posypeme kousky hořké čokolády a dáme alespoň na 5 hodin do mrazáku.

Fitness zmrzlina
Potřebujete: 3 lžíce neslazeného kakaového prášku, 1 a ½ předem zmraženého banánu, 2 lžíce zakysané smetany a ½ lžičky vanilkového extraktu.
Postup: Banány rozmixujeme v mixéru, přidáme kakaový prášek, smetanu a vanilku a mixujeme, dokud se nespojí do hladkého krému. Směs nandáme do uzavíratelné misky a dáme na 4 hodiny do mrazáku.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.