Nemůžete spát? Co děláte špatně...

Víte, co mají společného dudek, dřevo a nemluvně? No přece spánek! Ti všichni podle lidových rčení spí spánkem spravedlivých a probouzejí se vyspaní dorůžova. Pokud však spíte spíše jako na vodě a o spánku Šípkové Růženky si můžete nechat leda tak zdát, máte problém.
Výzkumy ukazují, že potíže se spánkem má až 35 % Čechů! Za nespavostí se kromě stresu či starostí mohou skrývat i vážnější obtíže a nemoci. Spánek je z hlediska zdraví pro nás stejně důležitý jako vyvážená strava či dostatek pohybu. Spíme téměř jednu třetinu svého života.
Kvalita spánku určuje pracovní výkonnost, náladu i životní elán. Jsou dva druhy spánku: osvěžující spánek a spánek důležitý pro ukládání paměťových stop. Stadia spánku se opakují v cyklech 3 – 5 za jednu noc. Průměrné trvání spánku je 6 – 9 hodin.Důsledky spánkového deficitu mohou být katastrofální. Stačí si vzpomenout na desítky smrtelných nehod zaviněných tzv. mikrospánkem řidiče. Jednoduše řečeno, nedostatek spánku jednoznačně zhoršuje kvalitu života každého z nás.
Podle odborníků máte problém se spánkem v případě, že nemůžete usnout do 30 minut po zhasnutí a ulehnutí do postele.
Rádce pro sychravé dny: Spánek, zubař, sex...Která hodina je nejvhodnější!
Celý článek- Věnujte se fyzické aktivitě aspoň 5 x v týdnu po dobu 30 minut.
- 3 hodiny před spaním nejezte těžko stravitelné pokrmy.
- 3 hodiny před ulehnutím do postele se nezatěžujte fyzicky ani psychicky.
- Hodinu před spaním vypněte televizi i počítač
Pokud tato doporučení dodržíte, budete chodit spát ve stejnou dobu, potíže se spánkem by měly ustoupit.
ELEKTRONIKA A SPÁNEK
- 15 % z těch, kteří si stěžují na nekvalitní spánek, uvádí, že před spaním nepoužívají žádnou elektroniku.
- 50 % naopak i před spaním používá chytré telefony, tablety a počítače.
- 10% lidí, kteří přicházejí k lékaři s tím, že mají potíže se spánkem,vůbec nepotřebuje nasadit léky. Stačí jen dodržovat doporučená režimová opatření a na noc se zklidnit bylinkovým čajem.