6 tipů, jak správně zazimovat chalupu! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 16. června 2024

Svátek slaví Zbyněk, zítra Adolf

6 tipů, jak správně zazimovat chalupu!

Chystáte se ještě na chalupu? Na tyhle věci byste rozhodně neměli zapomenout!
Chystáte se ještě na chalupu? Na tyhle věci byste rozhodně neměli zapomenout! (Foto scom, zdroj Fino )

Časy, kdy se trávila na chalupě či chatě každá volná chvilka, pro mnohé s podzimem končí. Teď je třeba připravit nemovitost na zimu, a to tak, abychom mohli mít jistotu, že na jaře nalezneme dům v pořádku. Úklid před zimou se nevyplatí podceňovat.

1. S úklidem je třeba začít uvnitř samotného objektu. Ideální  je veškeré lůžkoviny odvézt s sebou domů. Pokud tuto možnost nemáte, je třeba je zajistit před navlhnutím. Peřiny, polštáře i povlečení nechte řádně vyvětrat a proschnout, složte do skříně a navíc je přikryjte dostatečně velkou dekou. Zabráníte tak vniknutí prachu a nechtěné plísni. Dekou či igelitem je vhodné překrýt postele, gauče, křesla a čalouněný nábytek. Nezapomeňte ani na závěsy, vyprané je složte do tašek a ukliďte k lůžkovinám.

2. Před odchodem nezapomeňte všechny povrchy očistit od prachu a zapomenutých drobečků, které by mohly lákat nezvané návštěvníky v podobě hlodavců nebo hmyzu. Pokud máte na chalupě dřevěný nábytek, použijte na jeho čištění hadřík z mikrovlákna, jímž nábytek nikdy nepoškrábete.


3. Nezapomeňte vyhodit netrvanlivé potraviny z lednice, mrazáku i spíže. Projděte i sklep, během léta se zde určitě nahromadily potraviny, které by nemusely do jara vydržet. Všechny spotřebiče odpojte od elektřiny a vypojte její přívod. Vypusťte vodu ze všech nádržek a potrubí v domě. Pokud nejde voda vypustit (například u výlevky umyvadla) nasypte do ní obyčejnou kuchyňskou sůl, která zabrání zamrznutí.

4. Zkontrolujte také, zdali do chalupy nemůže někudy zatékat. Drobné škody zvládnete opravit sami, na složitější opravy si raději vždy zavolejte odborníka. Zateklá voda ve zdi může během zimy způsobit na domě velké škody v podobě prasklin a narušení omítky. Okna zajistěte okenicemi, případně se alespoň přesvědčte, že okenní tmel správně drží a nehrozí při zimních vánicích poškození skleněných výplní.

5. Při obhlídce chalupy se přesvědčte, že jsou řádně vyčištěné okapy a voda jimi může bez problémů protékat. Zabráníte tak stékání vody po omítce. Pozornost bychom měli věnovat i komínu, který by měl být zcela čistý. Pokud máte otevřený komín, je vhodné na něj nainstalovat kryt, aby do něj nesněžilo a neutvořila se v něm ledová krusta.Na jaře by se mohl při první zatopení poškodit.

6. Na konec se nezapomeňte ujistit, že jsou všechny zámky zcela funkční. Nejen ty od hlavních dveří, ale i ty od kůlny a dalších objektů. Pokud máte v plánu chalupu během zimy navštívit, je vhodné je prostříknout olejem, obalit igelitem, aby nezamrzly a šly lehce otevřít. Nezapomeňte během zimy alespoň občas na chatu zajet a odklidit před ní sníh, případně o to poprosit sousedy. Taková nepravidelná aktivita může odradit případné zloděje. Tip na závěr
Nezapomeňte si pořídit dostatek čistících přípravků, hadříků a pytlů na odpadky, také pevné pracovní rukavice, které se jen tak neprotrhnou.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.