8 tipů, jak ušetřit za topení! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pondělí 22. července 2024

Svátek slaví Magdaléna, zítra Libor

8 tipů, jak ušetřit za topení!

Včasná příprava vám ušetří za sezonu tisíce korun!
Včasná příprava vám ušetří za sezonu tisíce korun! (Foto: scom, ara)

Děsíte se účtů za teplo? Chcete ušetřit, ale nevíte jak? Deník Aha! vám nabízí 8 tipů, jak předejít tepelným ztrátám a snížit účet za vytápění na minimum.

1. Nechte zkontrolovat kotel
Ještě jste nenechali zkontrolovat kotel? Tak to rychle napravte! Odborník by měl zkontrolovat nejen samotný kotel, ale i odvod spalin. Především u plynových kotlů je kontrola nezbytná! „Technik by se měl zaměřit na stav hořáku, těsnost spalovací komory i odvod spalin,“ říká Michal Doležel z E.ON.

2. Nezapomeňte na komín
Důležitá je i kontrola komínů. Komín zanesený spalinami může být snadno příčinou požáru. Teplota ohně v takovém případě dosahuje až 1200 °C, takže často dochází k poškození střechy i krovů a následná rekonstrukce bývá finančně náročná.

3. Sledujte ceny
Kolik za vytápění zaplatíte, záleží na celé řadě parametrů. Zimní teploty ovlivnit nemůžete, ale nákup paliva za rozumnou cenu ano. Vyplatí se sledovat sezonní slevy a akční nabídky. Jednoduchým způsobem, jak ušetřit, je pak produkt Blesk energie, kdy dokonce ušetřené peníze dostanete vyplacené předem formou bonusu.

4. Odvzdušněte radiátory
Zapomenout nesmíte ani na radiátory. Začněte tím, že z nich vysajete prach. Jestli používáte reflexní fólii umístěnou za topným tělesem, prohlédněte ji a případně vyměňte – při vytápění je užitečná, protože odráží teplo zpět do místnosti a zabraňuje tepelným ztrátám. Radiátory odvzdušněte, zkontrolujte ventily a měřidla.

5. Protočte hlavice
Protočte i všechny termostatické hlavice. Jejich pohyb by měl být hladký a bezproblémový. Vadné hlavice vyměňte. „Po skončení topné sezony opět nezapomeňte ponechat hlavice zcela otevřené, aby se zbytečně nenamáhal jejich vnitřní mechanismus,“ radí Roman Švantner ze společnosti Enbra.

6. Nastavte teplotu
Máte rádi teplo? Pak ale počítejte s tím, že každý stupeň navíc se promítá do konečného účtu za vytápění. Zatímco v obýváku odborníci doporučují teplotu kolem 21 °C až 22 °C, v ložnici topení snižte nejlépe na 18 °C. I snížení teploty v interiéru o jeden stupeň přinese v konečném součtu nezanedbatelné úspory.

7. Větrejte krátce
Větrat se musí i v zimě. Zavřená okna brání výměně vzduchu a v místnosti narůstá koncentrace oxidu uhličitého. To vede k únavě, snížené pozornosti, bolesti hlavy nebo pálení očí. Větrání by ale mělo být krátké a intenzivní, aby se místností prohnal čerstvý vzduch, ale stěny se nestihly ochladit. Stačí větrat jen pět minut, ale klidně jednou za 1,5 až 2 hodiny.

8. Utěsněte škvíry
Každá drobná škvírka vede k tepelným ztrátám. Proto prohlédněte okenní rámy a zjistěte, zda jimi někde netáhne. V řadě případů pomohou samolepicí izolační pásky do oken, které jsou investicí v řádech desítek korun. Využít můžete také izolační fólie na okenní skla. Zjistěte, zda vám teplo neutíká pod dveřmi, efektivním opatřením jsou v takovém případě dveřní kartáče. „Podobná drobná opatření dokážou v součtu ušetřit tisíce korun ročně,“ říká Michal Doležel.

Přečtěte si
Josef124
25. 2. 2021 • 18:15

Nás topná sezóna nevyjde draho. Topíme v krbových kamnech a dřevo nás nestojí moc. Manžel ho sice musí nařezat a pak ho musíme narovnat do dřevníku, ale ta práce za ušetřené peníze za to stojí. Z krbových kamen vede ven rovný komín, aby měla kamna dobrý tah. S manželem nás zaujaly celé komínové sestavy na https://www.komin-levne.cz/ , takže komín je nejen funkční, ale i pěkný .

ivannavratil386
23. 12. 2018 • 11:48

Tak tomu říkám užitečné rady! Díky mockrát. Hlavně s tím posledním bodem naprosto souhlasím. Já instaloval těsnění oken a dveří z https://www.tesnenitexim.cz/TESNENI-OKEN-A-DVERI-c1_0_1.htm minulý rok na podzim a musím říct, že ten rozdíl je opravdu znát. Z domu nám nyní neuniká tolik tepla a díky tomu můžeme topit mnohem méně.

davidrocke...@...
13. 3. 2018 • 11:31

Dobrý den, v kombinaci s vaším a tímhle https://www.levnekrby.cz/zajimavosti/krby-do-nizkoenergetickeho-domu-aneb-jak-setrime-za-vytapeni/ článkem jsem si řekl že bych asi šel do biokrbu. Myslím že je to to nejvýhodnější co může být a také designově je to krásné. Sice s výměníkem to může být dobré ale je s tím až moc práce. Jinak děkuji za pěkný článek.

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.