9 tipů pro správné zažívání: Aby bylo v bříšku jako v pokojíčku…

Znáte to: podivné pohyby v žaludku, tlačí to, je vám těžko, na toaletě to jednou buď nejde, anebo naopak málem nedojdete… A když pálí žáha, tak to je totální peklo! Správné zažívání je klíč k tělesné i psychické pohodě a věřte, že mnohdy si můžeme sami ovlivnit, jak nám bude – jestli těžko, nebo do skoku.
Co dělat, aby to všechno fungovalo? Ze stravy jdou do těla živiny, funguje metabolismus, čerpáte energii. Neberte to proto na lehkou váhu a zkuste se řídit následujícími radami.
1/ Preferujte vyšší obsah vlákniny
Vláknina pomáhá posouvat jídlo skrz zažívací trakt (peristaltika) a snižuje riziko vzniku průjmů či zácpy. Pomáhá předcházet hemeroidům či syndromu dráždivého střeva. Vlákninu najdete v ovoci a zelenině, luštěninách, obilninách a celozrnných výrobcích.
2/ Omezujte tučné
Obecně lze říci, že tučná jídla zpomalují trávicí proces a zvyšují pravděpodobnost vzniku zácpy. Na druhou stranu, konzumace potravin s vysokým obsahem vlákniny a k tomu troška zdravých tuků je kombinace, která zažívání udělá dobře.
3/ Upřednostňujte libové masoBílkoviny jsou pro tělo zásadní součástí stravy. Libové maso obsahuje více bílkovin na úkor tuků. Proto preferujte např. vepřovou panenku, drůbeží maso.
4/ Začleňte do své stravy probiotika
Probiotika jsou prospěšné bakterie, vyskytující se v trávicím traktu. Tělu pomáhají se zvládáním efektů stresu a špatné stravy. Probiotika zlepšují vstřebávání živin, posilují imunitní systém, a také pomáhají s léčbou syndromu dráždivého střeva a jiných podobných nemocí. Probiotika najdete především v mléčných výrobcích, jako jsou probiotické jogurty, kefír nebo acidofilní mléka.
5/ Jezte pravidelně
Jíst pravidelně a to přibližně ve stejnou dobu každý den, pomáhá trávicí systém udržet ve formě.
6/ Dodržujte pitný režimVoda je pro zažívání nezbytná, neboť umožňuje posouvání potravy skrz trávicí trakt.
7/ Nekuřte, omezte alkohol a kávu
Lehko se to řekne, hůře dodržuje. Tyto zlozvyky mohou narušit zažívací funkce a způsobit problémy jako je pálení žáhy, žaludeční vředy, překyselení žaludku.
8/ Hýbejte sePravidelná aktivita pomáhá jídlu pohybovat se správně skrz zažívací orgány. Cvičení vám též pomůže získat optimální tělesnou hmotnost.
9/ Naučte se zvládat svůj stres
Příliš mnoho stresu a úzkostných stavů, může zhoršit funkce trávicí soustavy. Sportujte, relaxuje, meditujte, nehoňte se, protože všechno stejně dohonit nemůžete… Navíc! Při stresu se usazují tuky tam, kde to nejméně potřebujeme.