Bylinky proti nemocem: Pelyněk na zažívání!

Pelyněk černobýl (Artemisia vulgaris) byl v minulosti opředen různými pověrami a již název černobýl odkazuje na spojitost s čarovnou magií. Lidový název »rostlina svatého Jana« má svůj původ v tradici, kdy se lidé vpodvečer před sv. Janem touto rostlinou ověnčovali, aby se ochránili před zlými duchy, temnými silami a neštěstím. V léčitelství je však pelyněk černobýl neocenitelným pomocníkem hlavně při zažívacích potížích.
Účinky: Hlavní účinnou složkou jsou silice, které mají antiseptické účinky. Rostlina obsahuje i jedovatý thujon (v menším množství než např. u pelyňku pravého), který je toxický a při vyšších dávkách nebo dlouhodobějším užívání může způsobovat křeče, znecitlivění až bezvědomí. Pelyněk černobýl se stále používá v lidovém léčitelství, kde se využívá k podpoře trávení a při nechutenství.
Utlumuje hlavně střevní křeče, pomáhá při nemocech žlučníku, zmírňuje menstruační bolesti a pomáhá i při nemocech horních cest dýchacích. Nálev z pelyňku odstraňuje zápach z úst, příznivě ovlivňuje léčbu žloutenky. V kuchyni našel pelyněk využití jako koření do polévek, různých mas (husa, kachna) nebo se používá v nádivkách. Pozor! Pelyněk by neměly užívat těhotné ženy, protože způsobuje stahy dělohy. Dříve se tato rostlina používala k vyvolání porodu.
Kde sbírat: Pelyněk se vyskytuje v mírných pásmech celého světa. V Česku je rozšířen po celém území, roste podél cest, na mezích, na náspech, na březích, na rumištích, v křovinách a v okolí lidských sídel. Vyžaduje půdy bohaté na dusík. Najdeme ho na většině míst našeho území, roste téměř všude.
Způsob sběru: Používá se nať, která se sbírá na počátku květu. Je pro ni typická hořká chuť. Kromě natě se někdy sbírá i list, zřídka kořen. Při sběru odřežeme kvetoucí nať v horní části rostliny. Suší se co nejrychleji ve stínu na sítech nebo v menších svazečcích, tam kde proudí vzduch. Nejlepší je měkká mladá nať ještě bez květů. Usušená droga z mladých rostlin před nasazením na květy má příjemnou vůni a chuť podobnou zelenému čaji.
Recept Evy Třezalky: Inhalace při ušních onemocněních
V litru vody povaříme tři lžíce pelyňku. Nad párou z horkého odvaru nastavujeme nemocné ucho, aby se uvnitř prohřálo a uvolnilo. Páry z pelyňku pomáhají ušní onemocnění hojit.