Sucho ničí chmel: Velká zpráva o zdražování piva! O které pivovary jde | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 16. července 2024

Svátek slaví Luboš, zítra Martina

Sucho ničí chmel: Velká zpráva o zdražování piva! O které pivovary jde

Milovníci pěnivého moku z malých pivovarů si zřejmě připlatí.
Milovníci pěnivého moku z malých pivovarů si zřejmě připlatí. (Foto Aha!: Martin Pekárek, Mária Rušinová, ČTK, ara)

»Uniformní« pivo z velkých pivovarů nemusíte a dáváte přednost zlatavému moku z regionálních minipivovarů? Zřejmě si budete muset připlatit... Sucho mělo katastrofální dopad na úrodu chmele. Zhruba třetina jí uschla.

Přestože českého zeleného zlata bude o hodně méně, velké pivovary mít strach nemusí. Svůj díl dostanou. „Velké pivovary mají smlouvy, kolik chmelu odeberou a za jakou cenu. Na ně se tedy dostane přednostně,“ vysvětluje Luboš Hejda, předseda Svazu pěstitelů chmele. S problémy se zřejmě brzy začnou potýkat minipivovary. „Každý si to dělá po svém. Zásoby chmele minipivovary obvykle nemají, ale někdo nakupuje v cizině. Problémy mohou mít ti, kteří si zakládají na vaření z českého chmele,“ myslí si Michal Černý z Českomoravského svazu minipivovarů. Podle odhadů by sice nějaký chmel měl na malovýrobce piva zbýt, ale pěstitelé budou chtít dohnat ztrátu a navýší jeho cenu. Na českém trhu je minipivovarů více než tři sta a v posledních letech zažívají velký rozmach. Jejich produkce už činí více než procento z celkové výroby piva v Česku.

Přečtěte si
anezat
14. 8. 2015 • 13:08

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.