Tancovačku ukončilo smrtící bodnutí

Násilnou smrtí nádeníka Františka S. skončila v červnu 1909 nedělní taneční zábava, která se konala v Třemošné na Plzeňsku. Případ popsal regionální týdeník Český západ ve svém vydání z 1. července téhož roku.
Že se chlapi na zábavě poperou, není nic zvláštního ani dnes. Ale když někdo vytáhne nůž, je to hned jiná písnička… List psal doslovně: „Z Třemošné. Minulá neděle zapsala se v paměť obyvatel třemošenských úkladnou vraždou, která byla spáchána na nádenníku Františku S. Týž při rvačce vzniklé mezi účastníky taneční zábavy v hostinci p. Dienstbiera byl od nádenníka Josefa Z. pobodán a usmrcen. Těžce zraněn byl dělník Jan Z., takže musel býti odvezen do plzeňské nemocnice.Četnictvo mimo Josefa Zimy zatklo ovšem také Josefa Zábranského jakožto podezřelého z násilného činu.“
Tolik Český západ. Z dnešního hlediska je zajímavé tehdejší právní hodnocení činu nádeníka Sopra – »úkladná vražda«. Dnes se soudy řídí touto právní kvalifikací úkladné vraždy: je kodifikována v § 140 trestního zákona, a to ve druhém odstavci: „Kdo jiného úmyslně usmrtí s rozmyslem nebo po předchozím uvážení, bude potrestán odnětím svobody na dvanáct až dvacet let.“ Vraždu nelze zaměňovat se zabitím (§ 141) nebo s usmrcením z nedbalosti.