Živá pochodeň v továrně

Titulkem Živá pochodeň v továrně uvedly Lidové noviny 27. ledna 1911 děsivou zprávu o smrtelném zranění mladé dělnice (18). Došlo k němu nedlouho před tím v Rakovníku, konkrétně v tamní továrně na výrobu šamotu.
List podrobně popisoval: „V šamotové továrně v Rakovníku přihodilo se v pondělí odpoledne hrozné neštěstí, jemuž patrně padne za oběť mladý lidský život. Jistá 18letá dělnice při práci přiblížila se blízko k rozžhaveným železným kamnům, od nichž jí chytila sukně. Dělnice ulekla se tak, že běžela dílnou ven, takže plameny průvanem sesílené zasáhly jí i vlasy připevněné celuloidovými hřebínky a vlásenkami.
Ve chvíli byla celá v plamenech. Přispěchavšími lidmi byly plameny teprve uhašeny a k nebohé povolán pokladniční lékař dr. Černý, jenž uznal zranění za smrtelné. Dal dělnici dopraviti do okresní nemocnice v Rakovníku.“ Jen zázrak by ovšem mohl pomoci tamějším lékařům strašlivě popálenou mladou dívku přece jen zachovat při životě. Šamot je žáruvzdorná hmota, používaná pro vyzdívky kamen a pecí.