LEXIKON ZDRAVÍ: Co znamená svědění očí nebo ztráta čichu?

Svědění očí je úzce propojeno s jejich zarudnutím, které se vyskytuje v případě různých zánětů, nebo alergií (viz výše). Pokud jde o cukání v očích neboli oční tik, to může být způsobeno stresem, nevyspáním a celkovým přetížením. Schopnost cítit je dána spoluprací mezi nosem a mozkem, které jsou propojeny nervy nacházejícími se ve výstelce horní části nosní dutiny. Čich se při problémech vždy nemusí vytratit úplně, schopnost cítit může být jen snížená.
Svědění a cukání očí
Co signalizuje
* Nedostatek vitamínů a minerálů: Tělu chybí vitaminy skupiny B nebo hořčík.
* Migrénu
* Neurologické poruchy: Může jít například o roztroušenou sklerózu nebo Tourettův syndrom. V takovém případě by se vůlí neovlivnitelné cukání nedělo jen v oku, ale i na jiných částech těla.
Prevence a léčba
Obvykle stačí odpočinek, dostatek spánku a zklidnění, důležitý je také pitný režim a vyvážená strava s dostatečným přísunem vitamínů a minerálů. Pomoci může máta, koriandr nebo kopr.
Chronická rýma
Jde o stav, který není součástí běžné nemoci a kdy postižený nemůže volně dýchat oběma nosními dírkami, nosní sliznice jsou zduřelé, střídavě je ucpaná jedna nebo obě nosní dírky.
Co signalizuje
* Alergii: Neléčená (zvláště pak alergie na roztoče) může způsobit vznik chronické rýmy, zvyšuje se i riziko vzniku astmatu.
* Nadužívání nosních kapek: Kapky sice primárně tlumí otok nosní sliznice, ale jsou silně návykové. Postižený má pak potřebu kapat si je stále častěji až může dojít k zúžení nosních dírek a snížení jejich průchodnosti.
* Nosní polypy: Výchlipky vedlejších nosních dutin vznikají hlavně u alergiků a šíří se na sliznice nosu. Způsobují také ztrátu čichu.
* Deformaci nosní přepážky: Obvykle k ní dochází při úraze.
* Infekci v organismu – Rýma bez zjevné příčiny může znamenat i zánět v těle, který se dosud jinak neprojevil.
Prevence a léčba
Odstranění možných alergenů může vzniku rýmy zabránit. Léčba spočívá v odstranění příčiny pomocí léků na alergii, odstranění polypů či korekce nosní přepážky. Z bylinek pomáhají masti s obsahem heřmánku nebo eukalyptu, účinný je i zázvor nebo roztok soli.
Ztráta čichu
Co signalizuje
* Alergií – sennou rýmu: Otok nosní sliznice může omezit nebo znemožnit stimulaci čichových nervů.
* Virovou infekci: Může jít o nachlazení, chřipku nebo covid-19.
* Alzheimerovu či Parkinsonovu chorobu: Chuť a čich se vytrácí s postupující nemocí.
Prevence a léčba
Čich se dá trénovat, zkuste čichat výrazné vůně jako citrusy, eukalyptus a podobně. V případě virové infekce je vhodné pro rychlou obnovu doplňovat vitaminy skupiny B a vitamin D.
Zarudlý nos
Nejde jen o estetický problém, může znamenat různé potíže. Často je zarudlý nos připisován alkoholikům.
Co signalizuje
* Vysoký krevní tlak a potíže se srdcem: O tyto problémy může jít, pokud máte na nose červené žilky.
* Nedostatek hořčíku: Projevuje se začervenáním kůže kolem nosu.
* Zánět žil: Ukazují na něj zarudlé trhlinky okolo nosu.
* Růžovku: Projevuje se zduřením a zčervenáním oblasti nosu a takzvaným květákovým nosem. Spouštěčem je často, ale ne vždy alkohol.
Prevence a léčba
Vyhněte se alkoholu, horkým koupelím, jezte vyváženě a dodržujte pitný režim. Léčba je v případě růžovky lokální (masti) nebo chirurgická. Pomoci může i mazání protizánětlivou mastí z rakytníku.
Více o signálech blížící se nemoci čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 49.