LEXIKON ZDRAVÍ: Signály blížící se nemoci

Žádná nemoc, ani ta nejlehčí, nepřichází z hodiny na hodinu. Už dávno předtím nás tělo »varuje«, že se něco děje. Zdánlivě banální příznaky, které často ignorujeme, nám mohou pomoci odhalit, že v našem organismu propuká nemoc. A díky tomu můžeme začít s chorobou bojovat. Nepodceňujme tedy signály, jako jsou například pálení očí, pachuť v ústech, ztráta čichu, svědění pokožky či neobvyklá barva moči, mohou znamenat i vážnější zdravotní potíže. U některých stačí změnit životní styl, u jiných bychom měli hned navštívit lékaře. Čím dřív totiž nemoc odhalíme, tím dřív se můžeme uzdravit.
Tělo funguje jako celek a vše souvisí se vším. Jeho neobvyklé chování nebo bolest obvykle ukazují, že došlo k narušení rovnováhy. U mnoha potíží stačí úprava životního stylu, aby nemoc nepropukla.
* Odpočinek: Zpomalit, více relaxovat, dopřát si více spánku. To jsou základní kroky k tomu, aby těla samo zregenerovalo. Psychologové doporučují stanovit si priority ohledně toho, co je nezbytné a co může chvíli počkat. Umění odpočívat začíná v hlavě a ve vnitřním nastavení každého z nás.
* Vyhnout se stresu: Opět vše začíná v hlavě. Stačí zbytečně se nestresovat tím, co nelze změnit, a soustředit se na to, s čím se něco dělat dá. Stres oslabuje přirozenou obranyschopnost organismu, který je pak ke vzniku nemoci náchylnější.
* Zvýšit příjem vitaminů: Když cítíme, že na nás něco leze, dopřejme si vitaminy. Určitě pomůže vitamin C, který získáme zvýšenou konzumací ovoce a zeleniny, nebo případně v podobě potravinových doplňků. Důležitý je také vitamin D, který udržuje naši imunitu. Teď v podzimních měsících je sice těžší ho získávat ze sluníčka, ale v lékárnách je dostupná řada volně prodejných přípravků s obsahem tohoto vitaminu.
* Úprava jídelníčku: Zdravá strava může celkově přispět k dobrému stavu. Polotovary, nadbytek sladkostí, uzenin či bílého pečiva tělu příliš neprospívá. Proto je vhodné zařadit do jídelníčku dostatek ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků a vyhnout se alkoholu, a to nejen, když máme pocit, že bychom mohli být nemocní, ale také jako prevenci onemocnění.
* Zlepšit pitný režim: Pokud nás například často bolí hlava, nemusí se hned jednat o signál vážné nemoci. Může jít jen o zanedbání pitného režimu. S chladnějším počasím nemáme takový pocit žízně a zapomínáme dostatečně pít. Dostatečný pitný režim je však také nezbytný pro správné fungování střev, ledvin i dalších orgánů. U cca 80 kg vážícího dospělého je potřeba tekutin 2,4 – 2,8 l/den podle fyzické aktivity. Vhodné je pít hlavně vodu a neslazené čaje. Káva a alkohol se do pitného režimu nezapočítává.
* Pohyb: Pobyt na čerstvém vzduchu posiluje dýchací cesty a ty jsou pak méně náchylné k onemocnění. I na podzim bychom si měli dopřát pravidelné procházky. Na vzduchu může ustoupit i bolest hlavy, stres a aktivně si odpočineme.
Konkrétní signály blížící se nemoci najdete v tištěném Aha! pro ženy č. 49.