Téma: I na horách je potřeba dodržovat některé zásady...

Taky prožijete letošní dovolenou zejména v tuzemsku? Oblíbenou destinací byly a stále jsou české a moravské hory, které lákají jak zdatné turisty, tak i rodiny s dětmi. Na následujících stránkách se dozvíte, jak se chovat, abyste se z toulek po kopcích vrátili v pohodě a zejména ve zdraví, vše si báječně užili a současně jste co nejméně zatížili přírodu.
Kam nahlásit vandalismus
S rostoucím počtem turistů vzrůstá i možnost vandalismu. Nejčastěji se setkáváme s odpadky poházenými v okolí turistických cest, v některých případech vznikají tzv. černé skládky. Časté je také ničení turistického značení nebo přírody jako takové, třeba ve formě graffity na skalách. Pokud je vandal odhalen, hrozí mu pokuta ve výši 15 000 až 1 000 000 Kč. Kam můžeme vandalismus nahlásit?
* Poničené turistické značení nebo odpočívadlo nahlásíme na obci či správě Chráněné Krajinné Oblasti (CHKO).
* Větší množství odpadků na trase hlásíme obci nebo Policii ČR.
* Černou skládku vyřeší Státní inspekce životního prostředí.
* Probíhající vandalismus ohlásíme na Policii ČR.
* Narazíme-li na uhynulou zvěř, kontaktujeme obec, Policii ČR nebo majitele honitby.
*Vše výše uvedené lze nahlásit i prostřednictvím aplikace Mobilní rozhlas, kterou u nás využívá více než 900 měst a obcí. „Když turisté narazí během výletu na problém, třeba v podobě chybějící značky nebo skládky odpadků, stačí místo jednoduše vyfotit a fotku s popiskem odeslat přes aplikaci Mobilní Rozhlas, která funguje na celém území ČR. Není nutné hledat kontaktní údaje nebo čekat na úřední hodiny. Informace se dostane přímo ke kompetentní osobě, která ho může začít okamžitě řešit,“ doplňuje Ondřej Švrček, zakladatel Mobilního rozhlasu.
Zdravotní potíže po túře
*Bolestí nohou po celodenní námaze se zbavíme například lázní – po příchodu z výletu si nohy namočíme do lavoru s teplou vodou a necháme je tam alespoň 10 až 15 minut. Vhodná je masáž chodidel, která rozproudí krev a aktivuje reflexní body. Masáž se provádí ručně, nebo využijeme tenisový míček, kterým budeme po chodidle přejíždět. Pomůže i chůze naboso, ať už v trávě nebo na dlažbě, chodidla jsou pak namasírována a prokrvena. Studená sprcha namáhaná chodidla i lýtka nejen osvěží, ale pomůže předejít i zánětu šlach.
*Puchýře mohou vzniknout z nevhodných bot i kvůli shrnuté ponožce. Pokud jsme ještě na cestě, puchýř přelepíme náplastí s polštářkem, abychom minimalizovali tření o obuv. Po návratu z výletu si důkladně umyjeme nohy i ruce a pak puchýř propíchneme sterilní jehlou (sterilizujeme alkoholem nebo ohněm) a opatrně vypustíme tekutinu. Na noc puchýř necháme volně a přes den ho přelepíme náplastí s polštářkem či speciální gelovou náplastí na puchýře, která zároveň hojí a obnovuje poškozenou vrstvu pokožky.
Zásady bezpečnosti
1. Využívejte jen značené turistické stezky.
2. Nevydávejte se do hor sami.
3. Nepodceňujte hory.
4. Nepřeceňujte své fyzické možnosti.
5. Pohybujete-li se ve skupině, přizpůsobte tempo tomu nejslabšímu. Skupinu vede i uzavírá dospělý člověk v dobré fyzické kondici. Děti a senioři se pohybují uprostřed, nejdou napřed ani nezůstávají vzadu.
6. Mobilní telefon mějte u sebe a nabitý.
7. Zjistěte si kontakt na Horskou službu, než vyrazíte do hor. V ČR je to 1210 (z předvolbou +420 pro volání ze zahraničí). Volání je vždy automaticky přesměrováno na nejbližší stanici HS.
8. Stáhněte si aplikaci Záchranka, která pomůže k přesnému určení vaší polohy v případě potíží.
OČIMA ODBORNÍKA
Problém je špatná obuv i přecenění sil!
Pavel Jirsa, náčelník Horské služby ČR, Špindlerův Mlýn – Krkonoše
Jaké chyby dělají turisté v horách v letní sezoně nejčastěji?
„V největší míře se lidé vydávají do hor ve špatné obuvi. Nedávno jsme zachraňovali člověka v Labském dole, který si na výlet do hor obul „žabky“. Další podceňování hor je v nedostatečném oblečení a v přeceňování svých sil a zdravotních možností.“
Co bychom si o turistické trase měli zjistit, než se na ni vydáme?
„První seznamování s plánovanou trasou by mělo být nad mapou, kde se každý turista seznámí s délkou a náročností předpokládané trasy. Dále je nutné si zjistit možnosti občerstvení, telefonický kontakt na HS a předpověď počasí.“
Jakou výbavu bychom neměli zapomenout, když se chystáme na horský výšlap?
„V první řadě je to kvalitní obuv a oblečení, nabitý mobilní telefon, mapa, něco k jídlu a pití a lékárnička, ve které by měl být základní zdravotní materiál – náplast, elastické obinadlo, sterilní obvaz atd.“
Může se běžný turista vydat na horskou túru sám?
„Již dříve zveřejňované pravidlo praví, že do hor by se mělo chodit minimálně ve třech. To proto, že jeden člověk zůstává s poraněným a třetí člověk může dojít pro pomoc. V současné době jsou sice k dispozici mobilní telefony s aplikacemi, ale ne všude je dobrý signál.“
Prý jsou i v horách malé přenosné přístroje pro resuscitaci (AED). Kde jsou tyto přístroje v Krkonoších?
„V posledních několika letech se téměř všechny chaty na hřebenech Krkonoš vybavily automatickými defibrilátory. Laik pozná, že na chatě je AED přístroj podle zelené nálepky se symbolem srdce s bleskem. Nálepky jsou většinou umístěné na vchodových dveřích.“
Hodí se mi v horách aplikace Záchranka?
„Aplikace Záchranka je velice dobrá věc nejen pro nás, ale i pro zraněné turisty. Napomáhá k rychlejšímu a přesnějšímu určení místa výskytu zraněného, hlavně v případě, kdy postižení neumějí určit svoji přesnou polohu.“
Kdo mi může pomoci, když se mi něco stane např. na polské straně Sněžky?
„V případě úrazu na polské straně je k případu většinou volána polská horská služba GOPR. Pokud je úraz poblíž hranic a není problém s předáním pacienta, tak nám kolegové z GOPRu volají a předávají nám pacienta na hranicích k dalšímu transportu na naší straně. Ne vždy ale toto zdravotní stav pacienta a další podmínka dovolují, takže se pacient může dostat i do Polska. Tato spolupráce funguje oboustranně.“
Kdy se výjezd horské služby platí?
„Výjezd Horské služby u českých státních příslušníků není zpoplatněn.“
Co na výlet k svěčině? Dozvíte se v tištěném Aha! pro ženy číslo 31.