Ezoterika: Jak léčí delfíni…

Říká se, že delfíni mají zázračné schopnosti. Dokážou zlepšit stav vážně nemocných nebo postižených, blahodárný je prý i jejich vliv na nenarozené děti, když jsou v blízkosti těhotných žen. Co z toho je pravda a co neplatí? Nejen na tyto otázky odpovídá Michaela Freeman, konzultantka v oboru animoterapie, kterou se zabývá již 20 let. V současné době se nejvíce věnuje právě delfínům, o kterých má rozepsanou knihu.
Co je delfinoterapie a na jakém principu funguje?
„Hodně zjednodušeně můžeme říct, že jde o terapeutické plavání s delfíny v bazénu. Má dva odlišné okruhy působení. Tím prvním jsou efekty, které bychom našli i u terapií za pomoci jiných zvířat, jako jsou psi, kočky nebo koně. Jde o blahodárný kontakt s živým tvorem, silnou motivaci k pohybu, o nutnost začít fungovat na emočně-intuitivní rovině, protože tak to mají i zvířata. U delfínů tu ale máme navíc druhý okruh působení. Terapie se provádí v rámci dovolené s celou rodinou a odehrává se ve vodě. Pro mnohé klienty je tedy výzvou už cestování mimo domov a překonání strachu z vody. A pak jsou tu delfíni samotní, kteří mají specifické vlastnosti. Mezi nimi je používání zvukových vln, tedy to, čemu říkáme »skenování«. Delfíni jsou jediní živočichové, kteří záměrně a z vlastní vůle léčí člověka. Přesně vědí, co dělají, kdy a proč. To je zcela výjimečné.“
Na jaké problémy pacientů se zaměřuje?
„Jedná se o celou škálu fyzických i psychických problémů. Často zabírá i tam, kde nic jiného nefungovalo. Hlavním účinkem je zrychlení dosavadní léčby, nastartování nebo restart procesů, které pak využijí terapeuti doma.“
Co je její nejsilnější stránkou?
„Delfíni samotní. Terapeuti mne vždycky napomínají, abych neříkala, že je to jejich zásluha, protože oni jen »asistují delfínům«. U ostatních zvířat je role terapeuta extrémně důležitá, to on zvíře řídí. U delfínů je hlavním úkolem terapeuta zajištění bezpečnosti, podpory a orientace klienta, motivace ke spolupráci a komunikaci. Je to jedinečná a velice náročná role, ale léčení samotné dělají primárně delfíni.“
Jsou nějaká kritéria pro účast na léčení? V jakém případě bychom ho neměli absolvovat?
„Kontraindikací je velice málo a jsou spíš technického charakteru. Jde o to, aby to klient prostě zvládl fyzicky, včetně například cestování nebo přímořských teplot. Dále samozřejmě nesmí do bazénu nikdo, kdo má otevřené rány, kožní choroby a podobně. Největší překážkou ale bývají u delfinoterapie finance, jinak tu v zásadě limity nejsou. Terapeuti dokonce občas pracují i s lidmi, kteří jsou v pokročilých stádiích nemoci a přejí si setkání s delfíny jako »poslední přání«.“
A co těhotné ženy? Říká se, že delfíni mají blahodárný vliv na nenarozené dítě…
„Opravdu se dnes popularizuje kontakt s delfíny pro těhotné nebo při porodu a podobně. Skuteční odborníci to ale zavrhují a těhotnou ženu by do bazénu nepustili, protože mají obrovský respekt k síle delfíního ultrazvuku a vůbec k jejich působení na člověka. Víme, jak to využít pro léčebné účely, ale jsou stanoveny limity. Přijde mi zvláštní, že propagátoři plavání těhotných s delfíny mají kolikrát výhrady k lékařským vyšetřením v těhotenství, ale šli by klidně do vody s delfíny, aniž by tušili cokoli o jejich ultrazvuku. Přitom delfín dokáže vyslat zvukové vlny, které viditelně čeří vodu. Dokonce vím o případu, kdy delfín odhalil těhotenství své trenérky dřív, než to věděla ona sama, takže respekt je na místě.“
Jak terapie přesně probíhá?
„Zvenku to vypadá docela obyčejně. Klient je oblečen do neoprenového obleku, který ho chrání před studenou vodou, dostane pás nebo vestu, aby byl víc nadnášen. Spolu s terapeutem jde do bazénu, kde se dostane do přímého kontaktu s delfínem. Hladí si ho, může mu dát pusu nebo si na něj položí obličej. Delfín má příjemně teplou kůži. »Akčnějším« klientům může trenér nabídnout i možnost pohrát si s delfínem, házet mu aport a podobně. Dvakrát nebo třikrát během terapie se klient delfína chytne za hřbetní ploutev a obeplavou bazén. Zdatnější mohou sami, méně zdatní za pomoci terapeuta. Někde mezi tím vším se delfín obvykle rozhodne léčit, na chvilku se potopí a klienta skenuje svým ultrazvukem. Takže ihned ví, kde v těle je problém. Později se na tato problematická místa zaměří a »pustí« do nich zvukové vlny. Ultrazvuk se běžně používá i ve fyzioterapii, ale tady je zajímavé právě to, že delfíni ho používají jindy, jinak a ve velice specifických momentech. Prostě do nás vidí, ví, co my lidé nevíme.“
Jak dlouho to všechno trvá a mnoho dalšího se dozvíte v tištěném Aha! pro ženy číslo 12.