Cestování: Tady čaruje voda…

Jako jeden ze zemských živlů má voda ohromnou moc a sílu. Místa, kde překonává přírodní překážky a vlivem gravitace za mohutného hřmění dopadá přes převisy vysoké i několik set metrů, jsou toho důkazem. Proto ani vodopády nesmějí chybět v našem výčtu toho »nej«, co lze na planetě Zemi spatřit.
NEJZNÁMĚJŠÍ
Niagarské vodopády
Tři sousedící vodopády na řece Niagara se rozprostírají na území Kanady a Spojených států amerických a všem turistům jsou bezpochyby dobře známé. A to nejen z filmů, v nichž vytvářely přirozenou kulisu. Objeveny patrně byly již v 17. století, zájmu cestovatelů se začaly těšit až o dvě stě let později. V minulosti ovšem nesloužily pouze turistickému ruchu; už v 18. století u nich byly budovány první hydroelektrárny.
*Kaskádu tvoří vodopád zvaný Podkova, který je s 52 metry tím nejvyšším z vodního trojlístku, dále pak Americký vodopád a nejnižší Nevěstin závoj. Všechny je lze spatřit během vyhlídkové plavby po řece (pláštěnka tu patří mezi povinné vybavení). Říční převisy vybízejí k překonávání různých rekordů. Známé jsou třeba úspěšné pokusy o přechod po laně či o proplutí v sudech.
NEJVYŠŠÍ NA SVĚTĚ
Salto Ángel ve Venezuele
Název dostal tento jihoamerický vodopád podle svého objevitele – amerického pilota a hledače pokladů Jimmiho Ángela. Ten na něj narazil ve 30. letech minulého století, když ve Venezuele hledal ložiska zlata. Vzácný kov sice nenašel, zato ze svého letounu při obhlídce terénu spatřil vodopád, který je dnes tím nejvyšším na světě.
*Měří 976 metrů, voda z řeky Churún přitom překonává 807 metrů dlouhý volný pád z takzvané Ďáblovy hory. Pod sebou vytváří hlubokou skalní prohlubeň a později se vlévá do Orinoka. Hřmění dopadající vody je prý slyšet až na 50 km daleko. A národní park Canaima, v němž se Salto Ángel nachází, se dnes řadí mezi nejkrásnější na planetě.
Více o vodopádech najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 12.