Cestování: Tady čaruje voda…

Jako jeden ze zemských živlů má voda ohromnou moc a sílu. Místa, kde překonává přírodní překážky a vlivem gravitace za mohutného hřmění dopadá přes převisy vysoké i několik set metrů, jsou toho důkazem. Proto ani vodopády nesmějí chybět v našem výčtu toho »nej«, co lze na planetě Zemi spatřit.
NEJMOHUTNĚJŠÍ V EVROPĚ
Gullfoss na Islandu
Gullfoss neboli Zlatý vodopád tvoří řeka Hvítá na Islandu. Voda tu stéká kaskádovitě do kaňonu – v první fázi je převis vysoký 11 metrů, v druhé pak 22 metrů. V době jarního tání tudy proteče neuvěřitelných 2000 m3 vody. Jméno tento přírodní úkaz získal díky svému zbarvení. Řeka totiž pramení z ledovce, odkud s sebou nese nánosy půdních sedimentů, a tak je zbarvena do zlatohněda.
*Kromě samotného vodopádu, který při příznivém počasí vytváří pestrobarevnou duhu, je možné tu spatřit i památník Sigrídur Tómasdóttir, místní průvodkyně a aktivistky. Na začátku 20. století pod hrozbou sebevraždy zabránila znehodnocení této přírodní památky, k níž mělo dojít kvůli vybudování hydroelektrárny.
NEJÚŽASNĚJŠÍ
Viktoriiny vodopády v Zambii
Místní obyvatelé jim říkají Mosi-oa-Tunya, což lze přeložit jako „voda, která hřmí“. Viktoriiny vodopády jsou zapsány na seznamu Světového dědictví UNESCO, nejen proto, že patří k největším na světě. Nalézají se v jižní Africe na řece Zambezi, na hranicích mezi Zambií a Zimbabwe. Objeveny byly v roce 1855 Skotem Davidem Livingstonem a nazvány podle královny Viktorie. V roce 1875 je prozkoumal český cestovatel Emil Holub.
*Široké jsou přes 1800 metrů a voda padá do hloubky 140 metrů. Každou minutu se tu do propasti řítí 500 milionů kubíků vody, což vytváří nepopsatelný pohled. Národní park s vodopády se nachází na kraji města Victoria Falls. Procházet se tu můžete dlouhé hodiny, je zde řada vyhlídkových míst. Začněte třeba u čísla 16, což je výhled na most nad řekou Zambezi, který spojuje Zimbabwe a Zambii.
Více o vodopádech čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 12.