LEXIKON ZDRAVÍ: KDYŽ VÁS TRÁPÍ ALERGICKÁ REAKCE NA PYL

Alergie na pyl, jinak také polinia, je celosvětově vůbec nejčastějším typem alergie. Jejím spouštěčem jsou volně poletující zrna pylu různých bylin, trav a dřevin, které se usazují na kůži, v očích, nosní sliznici a na průduškách. Označuje se také jako „sezonní alergická rýma“, neboť každá skupina rostlin kvete pouze v určitém období roku.
Projevy
Jsou to zejména časté kýchání, slzící, zarudlé a svědící oči, vodová rýma, ucpaný nos, svědění sliznice krku a úst, bolesti hlavy, únava, astma.
Prevence
*Každý alergik by si měl hlídat koncentrace pylu v ovzduší. Zajímat by se tedy měl o to, kdy které rostliny kvetou, v čemž by mu mohl být nápomocen i pylový kalendář, který najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 12.
* V případě, že je venku sucho a větrno, je lepší omezit pobyt venku.
* Je rovněž vhodné mít v oknech sítě proti hmyzu, které kromě toho brání i průniku části pylových zrn dovnitř do bytu.
* V pylové sezoně je nezbytné si často a pečlivě mýt ruce, obličej i vlasy, na nichž alergeny také ulpívají.
Léčba
Jak pylovou alergii léčit? Vždy to závisí na konkrétních potížích. Obvykle se pacientům podávají antihistaminika v podobě tablet, nosních sprejů a očních kapek. U astmatiků je častá léčba lokálními kortikoidy, případně podání medikamentů na roztažení průdušek při astmatickém záchvatu.
A jak vzniká astma?
Astma bronchiale je chronické zánětlivé onemocnění průdušek, kdy po různých vyvolávacích podnětech dochází k zúžení dýchacích cest a následným záchvatům kašle či dušnosti. Astmatik má problém se pořádně nadechnout a není schopen rychle vydechnout, hvízdá mu na průduškách. Mezi jednu z nejčastějších příčin astmatu patří právě alergie na pyl, plísně, zvířecí srst, roztoče nebo chemické látky. Astma často vzniká, pokud alergie není léčena vůbec, nebo jen nedostatečným způsobem. Dalšími příčinami výše zmíněného onemocnění jsou časté infekce dýchacích cest (zejména u dětí), případně námaha, stres, kouření nebo srdeční selhání. Při vzniku astmatu má svou roli i dědičnost. U dětského astmatu hraje nezanedbatelnou roli také kouření matky během těhotenství.
O dalších alergiích čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 12.