Po stopách romantismu: Synagoga v Krnově

Intimita, barva, touha po nekonečnu vyjádřená všemi prostředky, jimiž umění vládne. Tak kdysi charakterizoval romantismus slavný francouzský umělec Charles Baudelaire. V dalším díle cestovatelského seriálu se společně můžeme přesvědčit, zda je básníkovo přirovnání trefné. Vydáme se totiž právě k několika českým a moravským architektonickým skvostům, které byly postaveny (respektive upraveny) v duchu myšlenek tohoto uměleckého směru.
Synagoga byla postavena v roce 1871 Ernestem Latzelem v novorománském slohu a připomíná éru poměrně rozsáhlé židovské komunity, která v tomto města žila před 2. světovou válkou. V době nacistické okupace objekt obsadila německá armáda. Jako jedna z mála synagog ovšem ta krnovská přežila protektorát bez větší újmy. Po válce sloužila jako státní archiv, od roku 2003 se do ní opět vrací kulturní život. Pořádá se tu například i řada koncertů zaměřených na hebrejskou kulturu.
Kdy a za kolik?
Otevřeno je v době konání výstav v pondělí a ve středu od 10 do 16 hodin, v úterý, čtvrtek a pátek od 10 do 15 hodin (vždy s přestávkou mezi 12. a 13. hodinou). Aktuálně tu můžete zhlédnout expozici fotografií Jindřicha Buxbauma s názvem Židé v diaspoře. Základní vstupné stojí 50 Kč, dětské je o 30 Kč levnější.
Co nabízí okolí?
Krnovu se také říká město rozhleden. To proto, že v jeho okolí můžete vyšplhat hned na čtyři vyhlídky. Doporučujeme vydat se po naučné stezce Cvilín, která vás příjemnou procházkou dovede k rozhledně Hanse Kudlicha nad obcí Úvalno. Je odtud skvělý výhled i do sousedního Polska.
Více o romantických památkách najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 18.