Na jaře ve formě: Plavání

Dost bylo lenošení u televizních detektivek nebo křížovek, s nástupem teplejšího počasí nás to táhne ven na čerstvý vzduch. Delší procházky a turistické výšlapy začínají být po zimě samozřejmostí. Co kdybychom se ale letos na jaře konečně rozhoupali i k jiným druhům pohybu? Prospět našemu zdraví může pravidelné běhání, jízda na kole či koloběžce nebo plavání. A koneckonců, proč nevytáhnout i kolečkové brusle? Je ale třeba mít na paměti, že sportovat se musí s rozumem (obzvlášť když třeba kole jsme už pěknou řádku let neseděli), a pokud nevíme, jak na to, neškodí se poradit, abychom si paradoxně neublížili!
Plavání bývá často skloňováno jako zdravý a jednoduchý sport, který je vhodný i pro ty z nás, kteří mají problémy se zády nebo bolestmi kloubů. Voda jak známo nadnáší a díky tomu je plavání k našemu tělu šetrnější. „Je příjemné, že při něm rozhýbeme ruce i nohy, ale ani pravidelnost nezaručí, že je rozhýbeme do zdravého rozsahu. Proto je vhodné hýbat se různorodě a hlídat si, abychom „neztuhli“,“ upozorňuje fyzioterapeut Kuba.
*Nejprve se samozřejmě třeba osvojit si správnou techniku, která nespočívá jen v tom, že se udržíme nad vodou a jsme schopní někam doplavat. Asi nejhorší je plavecký styl „paní radová“, který je v bazénech vidět často u žen i mužů. Hlavu mají plavci nad vodou, nepotápí ji (nechtějí si zničit účes, nebo prostě neumí dýchat do vody) a nohy směřují dolů. Kryštof Kuba k tomu doplňuje: „Hlava nad vodou se zakloněnou krční páteří je stejně strnulá pozice, jako každá jiná a není pro tělo zdravá.“ Takový způsob plavání škodí celé páteři, protože se při něm příliš prohýbáme. Navíc zbytečně namáháme ramena a nepravidelně dýcháme.
Základní technika: První věcí je naučit se vydechovat do vody, aby dýchání bylo pravidelné. Trénovat to můžeme nejdříve trénovat v klidu u kraje bazénu nebo doma ve vaně. Důležité rovněž je naučit se splývat - lehnout si na vodu, natáhnout ruce i nohy před sebe a vydechnou do vody. Pokud obojí zvládneme, zkusíme dýchání do vody zapojit při plavání vpřed.
*Nejčastější při rekreačním plavání jsou prsa. Tento styl je prospěšný zejména pro prsní svaly. Výchozí polohou je výše zmíněné splývání. Paže zabírají šikmo pod sebe, pohyb nohou vychází z pokrčení kolen, kdy špička chodidla je přitažená k holeni. Záběr pažemi dostává naši hlavu a ramena nad hladinu a umožňuje nám se nad vodou nadechnout.
*Začátečníci mohou využít rad zkušenějších plavců, nebo plavat s trenérem, který případně odbourá i naše zlozvyky.
Brýle přijdou vhod:Výhodou je, že k plavání potřebujeme jen správné plavky, které nebudou ve vodě škrtit, nebo padat. Vhodné jsou rovněž plavecké brýle, které zajistí, že nás z chlorovaného bazénu nebudou pálit oči. Náčiní, jako jsou plavecké desky, případně ploutve, si pořídíme až po té, co si osvojíme správné návyky.
Více o jarních sportech najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 17.