Hypnóza není čarování, říká terapeut Libor Činka.

O hypnózu je v poslední době stále větší zájem. Pomáhá zvládnout problémy, s nimiž se moderní člověk dnes a denně setkává. Deprese, stres, nespavost, strach, nedostatek sebevědomí, intimní problémy či různé závislosti, to všechno lze pomocí hypnoterapie zvládnout. O tom, jak nám změněný stav vědomí může pomoci, mluví specialista na hypnózu Libor Činka (51).
Libore, co je to hypnoterapie?
„Hypnoterapie razantně urychluje procesy v podvědomí. První setkání s ní si můžeme přirovnat k prvnímu dni na exotickém ostrově na dovolené, která brzy bude úžasná, ale nejdříve je potřeba se aklimatizovat, zorientovat, porozumět. Ve všem jde o proces učení se a hypnoterapeut má podobnou roli jako instruktor přístrojového potápění. Nejdříve se od vás musí dozvědět něco o vašem životě, zájmech, silných a slabých stránkách a pak vás vezme do bazénu na první ponor. Tam začátečník rozhodně neprožije ohromující okouzlení, protože nejdříve se potřebuje naučit cítit bezpečně pod hladinou, oddělen od vnějšího světa.“
Jak poznám, že právě pro mě je hypnóza to pravé?
„Jedna věc je hypnóza a druhá je to, jak si sednete s hypnoterapeutem. Budete zklamaní, pokud přicházíte s představou, že by vás měl vleže hypnotizovat kyvadlem či točící se spirálou a způsobit něco jako »omdlení« pod tlakem uhrančivého pohledu. Toužíte-li prožít hypnózu, jak ji znáte z románových a filmových zpracování padesát let zastaralých postupů, pak se těžko dočkáte vyřešení problému, kvůli kterému jste přišli. Jak ukazují zkušenosti předních světových odborníků, tak někteří klienti jsou nepoučitelní. Přestože jim několikrát řekneme, že to bude probíhat jinak, že nás budou slyšet i v hypnóze, a tedy nebudou mít naprostý výpadek – amnézii, stejně pak něco takového očekávají a pod vlivem dezinformací odmítají pochopit, že senzační efekty nemívají nic společného s užitečnými změnami.“
Jak tedy hypnoterapie u vás přesně probíhá?
„Hypnoterapeutické sezení nabývá různých podob podle toho, o čem klient hovoří, co ho na terapii přivedlo. Průběh každé hypnoterapie musí být individualizovaný, protože každý člověk je jiný. V druhé polovině 90minutového setkání na základě životního příběhu vedu klienty i do několika prožitků hypnotického transu.“
Je pro někoho nevhodná?
„V odborných lékařských publikacích se ještě tu a tam vyskytují varování pro práci s lidmi, kteří mají nějakou duševní chorobu, nicméně medicínské zkušenosti ze světa ukazují, že jde o překonaný mýtus. To, co by mohlo vyvolat nevhodnost, je nezkušenost hypnoterapeuta, která je však bohužel značně rozšířená. Jsem v šoku, protože jsem se již od mnoha lidí včetně profesionálů opakovaně dozvěděl, že některé oficiální psychologické výcviky nutí k memorování hypnotických textů z poloviny minulého století. Pak se nemůžete divit, že jinak milý terapeut řekne: Jste stále těžší a těžší, jdete do hypnózy. A vůbec ho netrkne, že klient tam přišel kvůli hubnutí.“
Co Hypnóza léčí, zda lze hypnotizovat i děti nebo koho zhypnotizovat nelze, čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 30.