Nevěřte všemu, co se povídá II: Viníkem diabetu není pouze cukr!

Cukrovka, odborně také Diabetes mellitus, je onemocnění, kdy organismus pacienta není schopen udržet hladinu krevního cukru v normě. Výsledkem je vyšší koncentrace glukózy a částečný nebo úplný nedostatek inzulínu v krvi. Rozlišujeme dva typy, přičemž rozšířenější diabetes 2. typu souvisí s nevhodným životním stylem, diabetes 1. typu je geneticky daný. Jaké nejčastější pověry kolem něj panují?
* Viníkem je nadměrná konzumace cukru
Diabetes 2. typu sice souvisí s životosprávou, konzumace sladkostí na něj však nemá téměř žádný vliv. Mnohem více se na vzniku nemoci podílí tučné a smažené pokrmy, kouření a alkohol, nadváha či stres. Diabetes 1. typu pak nijak ovlivnit nelze.
* Trpí jím jen staří lidé
Cukrovkou 2. typu sice častěji onemocní senioři, stále však přibývá mladších pacientů, a to i z řad teenagerů. To opět souvisí s nevhodným životním stylem. Zvýšené riziko pozdějšího propuknutí diabetu 2. typu mají ženy, které v těhotenství onemocněly cukrovkou těhotenskou. V tomto případě lze riziko eliminovat dostatečným pohybem, zdravým stravováním a udržením normální hmotnosti.
* Diabetik nesmí ani ovoce
Je-li vám diagnostikována cukrovka, patrně se změně stravovacích návyků nevyhnete. Neznamená to ale, že si nepochutnáte na svých oblíbených pokrmech. Omezení se týkají zejména jednoduchých cukrů, které však lze nahradit ovocem nebo komplexními sacharidy z rýže, brambor a obilovin. Důležité je udržet si vyrovnanou hladinu krevního cukru a hlídat si četnost a velikost jednotlivých porcí.
A co další nemoci?
ALZHEIMEROVA NEMOC
Alzheimerova choroba narušuje část mozku a tím způsobuje pokles kognitivních funkcí, tedy myšlení, paměti a úsudku. Bývá nejčastější příčinou demence, která pro nemocné znamená postupnou závislost na každodenní pomoci svého okolí. Začíná pozvolna, a proto ji v prvopočátcích není snadné diagnostikovat.
* Postihuje pouze seniory
Alzheimerovou chorobou nejčastěji onemocní lidé starší 65 let. Propuknout ale může i o dost dříve, klidně ve 20 letech. Nástup nemoci je úzce spojen s genetickou výbavou každého člověka a je tak zcela individuální.
* Znamená úplnou ztrátu paměti
Nemoc se prohlubuje postupně. Nejprve si nemocný není schopen zapamatovat nové informace. Opakovaně se ptá na to samé a nedokáže si vybavit detaily. Později úplně ztrácí krátkodobou paměť, nicméně minulost si stále velmi dobře pamatuje. Teprve v pozdních stádiích se vytrácí i paměť dlouhodobá.
* Snadno poznám, zda ji mám
Alzheimerova choroba je v počátečních stádiích velmi nenápadná. Změnu však může pozorovat blízké okolí nemocného, protože se mění jeho reakce i životní hodnoty. Společenské vystupování a emoce pacientům zůstávají až do pokročilých stádií. Během běžného hovoru tak nemoc nemusí být vůbec patrná.
RAKOVINA
Při rakovině dochází k nekontrolovanému růstu určité skupiny buněk. Nádory se dále dělí na nezhoubné a zhoubné. Zhoubné rakovinotvorné bujení se vyznačuje agresivním růstem a ničením okolních tkání, které vede i k vyčerpání organismu a smrti.
* Mohou za ni i umělá sladidla
S tímto tvrzením už se možná setkali ti, kteří se snaží udržet si štíhlou linii. Jenže tento mýtus nikdy nikdo nepodložil fakty. V 70. letech sice některé výzkumy potvrdily vliv umělých sladidel na výskyt rakoviny, ovšem u zvířat, nikoli u lidí. Účinnou prevencí před rakovinou tedy není vynechání umělých sladidel, ale dostatek pohybu a zdravá životospráva.
* Lehké opálení kůži ochrání
Také se před dovolenou chodíte opalovat do solária, abyste snížili riziko spálení od slunce, a tedy i riziko rakoviny? Pak vězte, že nic jako zdravé opálení ve skutečnosti neexistuje. Podle odborníků je navíc již opálená kůže částečně poškozená, takže se riziko rakoviny jen zvyšuje.
* Podprsenky zvyšují riziko nádorů prsu
Ještě přednedávnem se šířily fámy o tom, že kostice podprsenek škrtí mízní systém prsních žláz, což vede k hromadění toxických látek a rozvoji rakovinotvorného bujení. Tyto domněnky však byly několikrát vědecky vyvráceny. Těsnost oblečení nemá na vznik rakoviny prsu žádný vliv.