Nevěřte všemu, co se povídá: Nejčastější mýty o nemocech!

Že se vám trombóza zcela jistě vyhne, když budete pravidelně sportovat? Nebo že vás rozhodně neskolí infarkt, pokud je vám méně než padesát? To je pouhý zlomek mýtů, které mezi lidmi o nemocech kolují. Některé jsou na první pohled nesmyslné, jiným lze ovšem docela snadno uvěřit. Přitom tyto nepravdy mohou ohrožovat na životě.
INFARKT
Infarkt myokardu vzniká při náhlém přerušení krevního zásobování srdce, k němuž dochází ucpáním srdeční tepny nejčastěji krevní sraženinou. Na vzniku infarktu se podílejí genetické dispozice, ale i nevhodný životní styl či obezita. Mezi nejčastější projevy patří dušnost, nadměrné pocení, bodavá intenzivní bolest na hrudi, v oblasti břicha či zad.
* Projeví se jen bolestí na hrudi
Ačkoli pacienti ve většině případů udávají právě ostrou bolest na hrudníku, u někoho se tento příznak vůbec objevit nemusí, nebo je naopak lokalizován v jiných částech těla. Mezi častější příznaky patří již zmiňovaná dušnost a pocení, ale i zvracení a celková slabost. Tyto obtíže se však vyskytují také u jiných onemocnění. Je proto třeba k nim vždy přistupovat obezřetně a svěřit se odborníkovi!
* Lidé pod 50 ho nedostanou
S rostoucím věkem se sice riziko infarktu zvyšuje, ovšem v rukou záchranářů končí v dnešní uspěchané době stále více mladších ročníků. V tomto případě se jedná zejména o muže. K propuknutí srdečních chorob totiž neblaze přispívá nezdravý životní styl, kouření, alkohol i nedostatek pohybu. Velkou roli sehrávají i rodinné dispozice.
* Žen se vlastně vůbec netýká
I když si myslíte, že vám jako ženě infarkt nehrozí, opak je pravdou. Zatímco v určité fázi života jsou dámy před tímto onemocněním chráněny ženskými pohlavními hormony, v menopauze už tomu tak není. Klesá totiž hladina estrogenu. A prevence u žen je v tomto případě poměrně podceňována.
TROMBÓZA
Žilní trombóza je jednou z nejčastějších příčin předčasných úmrtí. Srážením krve v cévách dochází ke vzniku sraženin, které mohou následně cévy ucpat a zneprůchodnit je. Onemocnění se projevuje zejména otoky a zvýšenou citlivostí končetin.
* Ohrožuje častěji něžné pohlaví
Je pravda, že vyšší riziko vzniku krevních sraženin existuje u žen užívajících hormonální antikoncepci, přesto jsou ohroženější muži. Riziko úmrtí na nemoci oběhové soustavy je u nich až o třetinu vyšší než u něžného pohlaví. Trombóza dále hrozí ve starším věku, pacientům po operacích a lidem s nedostatečným přísunem pohybu.
* Když budu sportovat, tak ji nedostanu
Nedostatek pohybu je sice jedním z rizikových faktorů trombózy, to však neznamená, že nemoc nemůže postihnout i aktivní a sportovně založené jedince. Kombinace dlouhodobé náročné fyzické námahy a dehydratace trombóze rovněž nahrává. Je proto dobré znát své limity a ani s pohybem to zbytečně nepřehánět.
* Její riziko je během roku stejné
Trombóza podle lékařů nejvíce hrozí v letních měsících. Může za to zejména nedostatečný příjem tekutin a následná dehydratace, ale také dlouhé cestování. Odborníci proto doporučují dělat během cesty přestávky, procvičovat svaly na nohou a pohybovat prsty, což zajistí správné fungování oběhové soustavy.