(PUSTIT!!) Pomněnkový den upozorňuje na ztracené děti

Svět zítra slaví Pomněnkový den, kdy se vzpomíná na pohřešované děti. A nejlepším způsobem, jak jej oslavit, je udělat vše pro to, aby se podobné neštěstí vaší rodině vyhnulo. Tyto tipy vám pomůžou.
Léto je plné dětských bezstarostných her, ale i návštěv přeplněných koupališť a kulturních akcí. K tomu, aby se děcko zamotalo a ztratilo v davu, přitom stačí málo. A to může být jen krůček k neštěstí.
Proč zítra?
Datum 25. 5. odkazuje na příběh malého Etana Patze, který zmizel v roce 1979 cestou ze školy v SoHo na Manhattanu. Byl prvním dítětem, jehož podobenka se objevila na krabicích od mléka. Chlapec byl prohlášen za mrtvého v roce 2001 a jeho únosce a vraha se podařilo odsoudit až v roce 2017. Celou tu dobu rodiče doufali. Loni se Pomněnkový den slavil již podvacáté.
Policie je úspěšná
Podle údajů policie se každoročně ztratí okolo tří tisíc lidí, z nichž naprostá většina se znovu najde. Děti do 15 let tvoří zhruba čtvrtinu z nich. Naprostá většina z nich se najde a život nebo zdraví je ohroženo jen u přibližně 10 až 20 dětí ročně. Ideální by ale bylo, kdyby v ohrožení nebylo žádné.
Family Link/Find My
Každý telefon s Androidem vyžaduje Google účet. Když nastavíte účet na telefonu dítěte jako dětský, můžete si jej přidat do aplikace Family link, kam si nastavíte různá místa, mezi kterými se dítě běžně pohybuje (škola, domov, babička apod.) Aplikace vás upozorní, když dítě na danou pozici dorazí nebo ji opustí. Podobně funguje i aplikace Find My na telefonech iPhone se zapnutou funkcí Family Sharing.
Chytré hodinky
Dětské chytré hodinky s GPS umožňují sdílet pozici dítěte, volat běžně i skrze videohovory nebo nastavit geolokační zóny, při jejichž opuštění přijde rodičům upozornění. Na jedno nabití vydrží zhruba týden. Stojí okolo 2500 až 3500 korun.
Lihovka
Nejjednodušším způsobem, jak pomoci dítěti zapamatovat si vaše číslo, je napsat mu jej lihovou fixou na ruku. Můžete to udělat i těsně před vstupem na rušnou akci, kde hrozí, že se dítě ztratí.
Náramek
Na dětský bezpečnostní náramek můžete napsat svoje jméno a telefonní číslo. Bývá silikonový, voděodolný a bez škodlivých chemikálií. Stojí okolo 100 korun a dražší tipy (okolo 500 Kč) umožňují nechat si vyrýt kontaktní informace i do kovové destičky.
Dohodněte si místo a postup
Před každým vstupem do neznámého rušného prostředí si vždy s dítětem dohodněte místo, kde se setkáte, když se ztratí. Ideálně takové, které je vidět z dálky i z dětské výšky, jako je vyhlídkové kolo v zábavním parku nebo věž plavčíka na pláži. Dohodněte si, co bude v takovém případě dělat, s kým se bavit a s kým ne.
Foťte se
Své dítě čas od času mobilem vyfoťte, i když je třeba hlavním rodinným fotografem někdo úplně jiný. V případě potřeby tak budete mít u sebe v mobilu vždy aktuální fotografii.
Mějte přehled
V kolektivu dospělých musí mít každé dítě alespoň jednoho strážce, který v každý okamžik ví, kde se dítě nachází. V této vyčerpávající funkci se střídejte. Dětem nedovolte hrát si v místech mimo dohled.
Aplikace Echo
Mobilní aplikace vás upozorní na vyhlášená policejní pátrání, najdete tu základní údaje o pohřešovaných osobách, fotografii a můžete přes ni snadno kontaktovat policii, a pomoci tak při vyšetřování. Od loňska upozorňuje na »Dítě v ohrožení« a »Senior v ohrožení«, protože ztracení senioři jsou podobně zranitelní jako děti.